Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Powstanie groty maryjnej datuje się pod koniec XX wieku, lub bezpośrednio na jubileusz 100-lecia objawień maryjnych w Lourdes – w roku 1958. W źródłach historycznych brakuje dokładnej daty jej powstania. Dęby szypułkowe posadzone wiele lat temu to dzisiaj piękne, rozłożyste wiekowe drzewa. Grota znajduje się z zachodniej części ogrodów kanonicznych, które powstały w XIII wieku, wraz z powstaniem warowni katedralnej.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Grota pod względem rozmiaru jest największa wśród wszystkich znanych przykładów. Wzniesiona z dużych, granitowych głazów i uzupełniona tufem. W górnej niszy ustawiono figurę maryjną z rękoma charakterystycznie złożonymi do modlitwy. Forma porowatej skały sprawia, że grota realnie przypomina scenerię objawień w Lourdes. Charakter miejsca przepięknie podkreślają posadzone niegdyś w pobliżu dwa dęby szypułkowe, które obecnie są wiekowymi drzewami. Grotę obrasta bluszcz, który dodaje temu miejscu uroku. Grota jest otoczona bogatą roślinnością – paprociami, kwiatami, krzewami i drzewami.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Na ziemiach nadanych warmińskiej kapitule katedralnej przez biskupów stanęły folwarki należące do kanoników. Ogrody ulegały niszczeniu na skutek wojen i grabieży. Swą obecną formę ogrody przybrały na przełomie XIX i XX wieku.
Grota w ogrodach została wzniesiona prawdopodobnie w związku z jubileuszem 100-lecia objawień w Lourdes, gdzie między 11 lutego a 16 lipca 1858 r. czternastoletniej Bernadecie Soubirous 18 razy objawiła się Maryja. Maryja chciała, aby we francuskich Pirenejach na miejscu objawień wybudowano kaplicę. Obecnie to sanktuarium gromadzi rokrocznie miliony pielgrzymów z całego świata. Kult maryjny jest wyjątkowo ważny dla mieszkańców Fromborka. Katedra w mieście powierzona została opiece Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja, a herb miasta obecnie przedstawia Maryję z dzieciątkiem (w czasach pruskich była na nim przedstawiona jedynie Maryja).
Nie dziwi więc fakt, że objawienia Najświętszej Maryi Panny w Lourdes wywarły wpływ na miasto oddalone o ponad 2000 kilometrów i zainspirowały mieszkańców do odwzorowania jej objawień na rodzimej ziemi. W chwili powstania stanowiła ważny akcent religijny – tak jest do dziś. Procesja do groty Maryjnej w ogrodach kanonickich była elementem Nabożeństwa Majowego w 2024 r.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Grota jest zachowana w bardzo dobrym stanie. Parafianie opiekują się tym miejscem kultu religijnego, doglądają jego czystości, zapalają świece oraz składają kwiaty. Znajdujące się w jej otoczeniu dwa dęby to okazałe, zdrowe drzewa.