Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Zwyczaj nawiedzania źródełka jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, trudno określić jego początki. Lokalni mieszkańcy nawiedzają to źródło, tak jak robili to ich przodkowie.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Źródełko położone jest za mostem na Czarnej, przy drodze w stronę Pągowca. Otoczenie wokół źródełka zostało zrewitalizowane – obecnie do ujścia prowadzi ścieżka. Przy źródełku znajduje się tablica, opisująca szczególne właściwości źródełka.

Pamiątkowa tablica, przypomina o cudownych właściwościach wody.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Z istnieniem źródełka związany jest ciekawy zwyczaj. W Wielki Piątek, przed wschodem słońca, okoliczni mieszkańcy udają się do źródełka, by zaczerpnąć wody. W tej jeden dzień w roku, jak wierzą mieszkańcy, woda ma wyjątkowe właściwości zdrowotne. Jednak warunkiem, by korzystać z tych cudownych właściwości jest to, by do źródełka dotrzeć w całkowitym milczeniu. Dopiero po nabraniu wody i przemyciu oczu i twarzy można rozmawiać. Wracając z wodą do domu, należy także iść inną drogą, niż ta, którą tam dotarliśmy.
Do Pągowskiego źródełka przychodzą całe rodziny, by napić się wody i zabrać ją do użytkowania w święta. Woda jest przyjemna w smaku i czysta, ma zapewnić zdrowie na cały rok.


Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Zwyczaj nawiedzania źródełka w Wielki Piątek jest wciąż kultywowany przez kolejne pokolenia okolicznych mieszkańców.

Droga do źródełka, którą docierają okoliczni mieszkańcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj