Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Lata 90. XX wieku.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Tradycje i zwyczaje Gminy Ryglice są szczególnie kultywowane na tym terenie od bardzo dawna. Ważnym działaniem skierowanym dla mieszkańców przez Centrum Kultury mającego siedzibę w Ryglicach, jest gminny Konkurs na Pisankę oraz Palmę Wielkanocną.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Na organizowany od trzydziestu już lat Konkurs Wielkanocny prace swoje przygotowuje wielu uczestników, w każdym wieku. Jego celem jest podtrzymywanie i kultywowanie ludowej tradycji zdobienia pisanek oraz upowszechnianie plastyki obrzędowej, przekazywanie tradycji kolejnym pokoleniom oraz zainteresowanie społeczeństwa, szczególnie młodego, tradycjami wielkanocnymi. W Konkursie udział biorą wszystkie grupy wiekowe: dzieci, młodzież, rodziny, osoby dorosłe, szkoły, stowarzyszenia, grupy nieformalne, których członkowie zamieszkują Gminę Ryglice.
Uczestnicy przygotowują prace wykonane zgodne z tradycjami, z naturalnego jajka lub wydmuszki. Pisanki zgłaszane są w kategorii: pisanek tradycyjnych, bądź współczesnych.
Na konkurs przygotowywane są również plamy wielkanocne wykonane przy użyciu tylko naturalnych materiałów. Do plastyki obrzędowej zaliczane są także barwne pająki, zdobiące sufity. Prace oceniają fachowcy z tej dziedziny sztuk, wyłaniając najlepsze z nich, które następnie eksponowane są na corocznej wystawie Regionalnego Konkursu na Plastykę Obrzędową związaną z Okresem Wielkanocy.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Pokonkursowe Wystawy (konkursu gminnego i regionalnego) są wspaniałą promocją Gminy Ryglice pozwalającą kultywować dawne tradycje, zwyczaje, przekazując je tym samym kolejnym pokoleniom. Na takich wystawach mają okazje zaprezentować się twórcy ludowi oraz młodzi pasjonaci zajęć artystycznych.