Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Konkurs na tradycyjne stroiki i ozdoby choinkowe jest organizowany przez Ośrodek Kultury w Czudcu od 1993 r. i ma swoją bogatą ponad trzydziestoletnią tradycję.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Od kilku lat konkurs skierowany jest również do osób dorosłych. Piękno i bogactwo tradycji świąt Bożego Narodzenia zaobfitowały pięknymi wystawami, a ogromne zainteresowanie konkursem przyczynia się do popularyzacji polskich, ludowych tradycji oraz ochrony przed zanikaniem wzorów i technik zdobienia domostw. W każdej edycji konkursu przyznawane były nagrody i wyróżnienia, a laureaci otrzymywali nagrody rzeczowe i dyplomy pamiątkowe ufundowane przez Ośrodek Kultury, zachęcając tym samym do uczestnictwa w konkursie.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Jego charakter i tematyka ewaluowały przez lata. W pierwotnej wersji był konkursem na szopki Bożonarodzeniowe, później przekształcony został na konkurs tradycyjnych stroików i ozdób choinkowych. Od początku celem konkursu było pielęgnowanie obrzędów Świąt Bożego Narodzenia oraz kultywowanie tradycji ludowych. Konkurs miał też na celu propagowanie różnych metod i technik plastycznych jako środka wypowiedzi artystycznej oraz rozwijanie twórczej wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. Konkurs ma zasięg lokalny, a jego uczestnikami są głównie dzieci z terenu Gminy Czudec.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Od 31 lat konkurs organizowany jest corocznie.