Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Około 15 lat temu.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Działająca na terenie miejscowości Zalasowa grupa utalentowanych artystycznie pań prowadzi swoją stałą działalność w Pałacu pod Dębami. Członkinie działają przy filii gminnego Ośrodka Kultury z Ryglic. Do stowarzyszenia należy ponad trzydzieści osób w różnym wieku, które wykonują prace cieszące oczy wielu znawców rękodzieła.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Koło Rękodzieła Artystycznego to grupa kreatywnych osób, które zajmują się upowszechnianiem kultury i wyrobami rękodzielniczymi. Tworzą prace tradycyjne i artystyczne, wykorzystując przy tym wiele technik znanych i mniej popularnych. Są to m.in.: bibułkarstwo (z bibuły i krepiny papierowej), koronkarstwo (połączone z szydełkarstwem), plecionkarstwo, malowanie na drewnie, haft krzyżykowy i płaski, haft richelieu, szydełkowanie, robótki na drutach, aniołki z masy solnej, decoupage, sutasz, biżuteria artystyczna (korale, bransoletki, kolczyki, wisiorki), haft koralikowy i wstążeczkowy, quilling, scrapbooking, technika karczocha, czyli zdobienie wstążkami.
Ich cotygodniowe spotkania są okazją do przekazania swojego doświadczenia, nauki nowych technik, dzielenia się spostrzeżeniami lub, po prostu, miłej rozmowy przy herbacie czy kawie. Członkinie starają się wciąż doskonalić swoje umiejętności i poszerzać rękodzielnicze horyzonty.

Wykonane przez nich prace można podziwiać na wielu konkursach, jarmarkach, wystawach, warsztatach czy targach. Oprócz wystaw odbywających się na terenie Gminy Ryglice, członkinie odwiedzają z pracami także Tarnów, Ciężkowice, Żabno, Kraków, Krzeszowice, Nawojową i wiele innych miejsc w Polsce. Jesienią organizują również własną, tematyczną wystawę, która stanowi podsumowanie całorocznej działalności oraz która ma szerokie grono odbiorców ceniących sobie te rodzaj sztuki.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Członkinie Koła Rękodzieła w Zalasowej swoją pracą udowodniły niejednokrotnie, że warto poświęcić się tego typu zajęciu, przynoszącemu satysfakcję i osiągnięcia przyznane przez fachowców w tej dziedzinie. Panie mają na koncie wiele wyróżnień i nagród. Od wielu lat promują rękodzieło Gminy Ryglice, którego nauczyły się od babć i mam. One także wdzięczne za swoje talenty, starają się nauczyć młodsze pokolenie wykonywać precyzyjne, misterne robótki, zdobiące domy i szaty kobiet w różnym wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj