Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

I wojna światowa

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Należący do Okręgu cmentarnego nr II – Jasło, cmentarz, położony jest na wzgórzu, z którego rozciąga się widok na dolinę rzeki Wisłoki, Pogórze Ciężkowickie i górę Liwocz. Ma kształt płaskiego koła.
Otoczono go ogrodzeniem z drewnianych sztachet, umocowanych do kamiennych słupków.
Mogiły ziemne ułożono wokół ogrodzenia w dwóch pierścieniach, oddzielone ścieżką. W centralnej części ustawiony jest drewniany okazały krzyż z dwuspadowym daszkiem. Pośrodku cmentarza znajduje się mogiła ośmiu poległych.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz o dużym znaczeniu strategicznym. Teren pod jego budowę podarował Leib Elmer (pochodzenia żydowskiego).
Na tym terenie spoczywają polegli z dwóch armii, którzy oddali życie w walkach podczas operacji gorlickiej.
Pochowano na nim 169. żołnierzy: niemieckich z Pułku Piechoty Gwardii Pruskiej nr 2, 3 – Berlin, 4 – Spandau, rosyjskich z 52. Dywizji Piechoty Szemachiński-Daszłagar, 206. Saski – Baku, 207. Nowobajazecki – Temir-Chan-Szura, 208. Loryjski – Chiri-Yurt z III Korpusu Kaukaskiego oraz austriackiego.
Daty śmierci poległych to: 5 maja 1915 r.
Historia tego obiektu związana jest także z II wojną światową, o czym opowiadał w swych wspomnieniach jeden z naocznych świadków okrutnych lat, ks. Ludwik Wypasek. Niemieckie samoloty wracające z bombardowania pobliskiego Krosna i Moderówki, nagle wyrzuciły bomby. Trzy z nich spadły w pobliżu obiektu uszkadzając w znacznej mierze ogrodzenie, krzyże na mogiłach i kilka nagrobków. Jak opowiadali wówczas i później ludzie „Niemcy zburzyli to, co wcześniej zbudowali, przerywając wieczny sen swoim rodakom”.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Miniony czas odcisnął piętno na istnieniu tej nekropolii. Przez wiele dziesiątków lat, cmentarz był w złym stanie. Prowadzono na nim minimalne remonty. Dopiero od kilkunastu lat doczekał się kapitalnego remontu i powrotu do świetności, sprzed stu lat. W szczególności jest to zasługa władz Gminy Skołyszyn, która przywiązuje dużą wagę do ocalenia od zapomnienia takich obiektów – cudów regionu, jak choćby ten, kolejny z cmentarzy wojennych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj