Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

I wojna światowa

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Pierwotny kształt cmentarza był na planie prostokąta, z dróżką polną wytyczoną do drewnianego mostku na drugą stronę rzeki Olszynki. Ogrodzony sztachetowym płotem, na betonowych słupkach, z niewielką furtką. Na ziemnych mogiłach znajdują się krzyże z daszkami oraz metalowymi tabliczkami z inskrypcjami. W centralnej części stoi wysoki drewniany krzyż z metalowym daszkiem, pod którym kryje się metalowa korona.
W 7. masowych mogiłach, ułożonych obecnie półkoliście, pochowanych jest 24. żołnierzy austriackich z 100. Cieszyńskiego Pułku Piechoty oraz polegli z 8. Batalionu Strzelców Polowych – Villach. Spoczywają tu także żołnierze 31. Dywizji Piechoty z Charkowa w składzie pułków: 121. Penzeński – Charków, 122. Tambowski – Charków, 123. Kozłowski – Charków, 124. Woroneski – Charków.
Po ponad 100 latach minionej historii, na cmentarzu zachowała się wymowna tablica inskrypcyjna o treści:

„Zatrzymajcie się na chwilę – może wśród nas jest ten, którego kochaliście”

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Dziedzictwo historyczne, do którego zaliczone są cmentarze wojenne stanowi część naszej tożsamości, a pamięć pomaga w jej kształtowaniu. Pozostawione jako świadkowie okrutnych lat zawieruchy cmentarze wojenne, są cennym zbiorem miejsc wiecznego spoczynku żołnierzy kilku armii. Zbudowane dzięki artystom, architektom, stolarzom, kamiennikom, mają ogromną wartość historyczną.
W obecnym czasie obiekty te są prawnie chronione i postrzegane jako dobro narodowe. Są one pomnikami historii XX w.
Cmentarz wojenny nr 29 kryje szczątki żołnierzy z pułku, w którym w większości służyli Polacy i którzy zdobyli pozycje na Pustkach.
Bój na pozycjach obronnych Rosjan czających się na wzgórzu, od strony południowej, trwał od godz. 10.00 do 23.00, kiedy to 100 pp. dotarł do rzeki Olszynki. Na lewym skrzydle w tym czasie walczyła 39. Dywizja Węgierskich Honvedów. Artyleria pułkowa i dywizyjna położyła ogień na przystanek kolejowy i skrzyżowanie dróg w Siepietnicy, zmuszając Rosjan do rozproszenia się. Pułk stracił 18. zabitych i miał 126. rannych.
Daty śmierci spoczywających to: 16.12.1914 r., 04.05.1915 r.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz obecnie jest w dobrym stanie, a to zasługa włodarzy Gminy Skołyszyn, którzy maja na względzie dbałość o historię regionu i Polski. Ostatni jego remont miał miejsce w 2006 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj