Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

XIX wiek

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz żydowski w Niepołomicach znajduje się przy ul. Bohaterów Getta. Założony został w drugiej połowie XIX wieku. Wcześniej niepołomiccy Żydzi byli chowani w Wieliczce.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz funkcjonował do 1942 roku. Został wówczas zniszczony przez Niemców. W czasie II Wojny Światowej podpalono także znajdującą się przy tej samej ulicy synagogę niepołomicką. Jej pozostałości nie zachowały się do naszych czasów. Od strony południowo-wschodniej zachował się także fragment oryginalnego muru. Na terenie cmentarza znajdował się ponadto cmentarz wojenny nr 328 Niepołomice. Był to betonowy nagrobek w kształcie macewy.

Prawdopodobnie pochowany został tu tylko jeden żołnierz austriacki wyznania mojżeszowego – Josef Austerweil. Po kwaterze wojennej nie zachował się, niestety, żaden ślad. Została zniszczona, wraz z całym cmentarzem, w czasie II Wojny Światowej.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Na niewielkim, otoczonym domami jednorodzinnymi kirkucie zachowało się wiele betonowych obramowań grobów i ponad 30 stojących macew. Większość z nich nie posiada dziś wykonanych z cenniejszego materiału tablic z inskrypcjami – zostały one wykradzione. Znajdują się tu m.in. kwatery Kohenów oraz dobrze zachowany grób pierwszego rabina Niepołomic, Józefa Teitelbauma , zmarłego w roku 1916.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj