Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Pomnik poświęcony został poległym w czasie I wojny światowej żołnierzom i znajduje się na cmentarzu wojennym nr 242 w Zasowie. Jego jego remont datuje się na rok 2002.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Jest to wysoki betonowy postument zwieńczony masywnym tympanonem z krzyżem greckim na szczycie. Poniżej, u podnóża kolumn wyryto inskrypcję: BEGNADET ALLE, DIE ZUM OPFER FIELEN DER GROßEN ZEIT UND IHREN GROßEN ZIELEN –w tłumaczeniu: UDZIELAJCIE ŁASKI WSZYSTKIM, KTÓRZY OFIARĄ SIĘ STALI WIELKIEGO CZASU I JEGO WIELKICH CELÓW. Zaprojektowany został przez Gustava Rossmanna. Znajduje się obok cmentarza parafialnego.
Poniżej inskrypcji, na cokole pomnika umieszczona była marmurowa tablica z nazwiskami wszystkich zidentyfikowanych żołnierzy, którzy zostali na tym cmentarzu pochowani. Niestety uległa ona zniszczeniu. W 2002 roku, po remoncie pomnika, we wnęce umieszczono nową tablicę poświęconą wszystkich poległym: TU SPOCZYWAJĄ ŻOŁNIERZE ARMII AUSTRO – WĘGIERSKIEJ, NIEMIECKIEJ I ROSYJSKIEJ POLEGLI W OKRESIE I WOJNY ŚWIATOWEJ /WŚRÓD NICH: Poniżej, w sześciu rzędach wynikających z podziału na jednostki wojskowe, wyryte są nazwiska 51 zidentyfikowanych pochowanych. Spoczywają oni na tym cmentarzu, jednak niemożliwym jest precyzyjne określenie lokalizacji pochówku.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
W latach 2013-2014 przeprowadzono remont cmentarza, finansowany z budżetu Wojewody i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie. Podczas prac zakonserwowano zachowane elementy wyposażenia cmentarza i wykonano tabliczki inskrypcyjne na nagrobki. Zmieniono także treść głównej, kamiennej tablicy pomnika na opisaną wyżej.
Zachowały się stare zdjęcia pomnika z lat 1917-1918.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Dziś cmentarz jest ogólnodostępny i dojście do pomnika łatwe, chociaż do samej bramy cmentarza prowadzi nieutwardzona ścieżka.