Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
nie dotyczy
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Obiektem wartym uwagi jest w Żyrakowie zabytkowa murowana kapliczka z drewnianą figurą św. Jana Nepomucena, znajdująca się na prywatnej działce tuż przy głównej drodze tej miejscowości. Rzeźba św. Jana Nepomucena posiada cechy rzeźby barokowo–ludowej. Różni się od innych przedstawień tego świętego brakiem atrybutów, których obecności artysta nie zakładał, z uwagi na zastosowanie gestu obejmowania przez św. Jana obiema dłońmi skraju peleryny o fałdach zawijających się na jego nadgarstkach. Rzeźba stanowi świadectwo powszechności kultu św. Jana Nepomucena w tych okolicach.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Właścicielka działki, a jednocześnie opiekunka kapliczki była inicjatorką gruntownego remontu zewnętrznego i wewnętrznego kapliczki i został on przeprowadzony w latach 2012 – 2016 przy wsparciu sponsorów oraz powołanego w 2012 r. Stowarzyszenie na rzecz odnowy kapliczki. Właścicielce kapliczki udało się nie tylko przeprowadzić renowację kapliczki, ale także rzeźby św. Jana Nepomucena przez mgr Stanisława Kłosowskiego z Krakowa.
Decyzją Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, mieszcząca się we wspomnianej kapliczce drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena (jako wyposażenie kapliczki) została wpisana do rejestru zabytków ruchomych.
Dnia 15 listopada 2015 r. w kościele parafialnym w Żyrakowie przy udziale sponsorów i fundatorów odbyło się uroczyste poświęcenie wyremontowanej kapliczki i odnowionej figury świętego Jana Nepomucena.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Stan bardzo dobry, kapliczka jest ogólnodostępna.