Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz wojenny nr 242 w Zasowie jest zabytkowym austriackim cmentarzem z czasów I wojny światowej, zaprojektowanym przez Gustava Rossmanna.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Jest to niewielki 24 arowym obiekt, położony  na niewielkim stoku. Lewym bokiem przylega do miejscowego cmentarza parafialnego, przy drodze Zasów – Róża. Na mogiłach zbiorowych ustawiono wysokie betonowe krzyże, na pojedynczych (połączonych w grupy) niewysokie betonowe cokoliki z żeliwnym krzyżem na licu, charakterystyczne dla cmentarzy z I wojny światowej, zlokalizowanych na tym terenie.

Oś cmentarza stanowi aleja, która rozdziela się w połowie cmentarza, by połączyć się ponownie u podnóża ustawionego na szczycie wzniesienia pomnika. Jest to wysoki betonowy postument zwieńczony masywnym tympanonem z krzyżem greckim na szczycie. Cmentarz ogrodzony jest balustradą z metalowych rur zawieszoną na masywnych betonowych słupach. Z tyłu, za pomnikiem, ogrodzenie stanowi pełny mur. Wejście przez bramkę, zwieńczoną umieszczonym na kolumnach zadaszeniem.

W 132 mogiłach indywidualnych i 4 zbiorowych cmentarza wojennego nr 242 w Zasowie pochowano 238 żołnierzy w tym: 92 niemieckich, 72 rosyjskich, 21 austrowęgierskich oraz 53 o nieznanej narodowości. Wśród nich zaledwie 76 to zidentyfikowani. Na tabliczkach nie brak polsko brzmiących nazwisk.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Podczas I wojny światowej w każdej z walczących armii służyli również Polacy, często walcząc przeciw sobie. Żołnierze pochowani w Zasowie zginęli podczas Bitwy Gorlickiej w maju 1915 roku. W latach 2013-2014 przeprowadzono remont cmentarza, finansowany z budżetu Wojewody i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie. Podczas prac zakonserwowano zachowane elementy wyposażenia cmentarza i wykonano tabliczki inskrypcyjne na nagrobki.

Cmentarz wojenny nr 242 w Zasowie. Fot: A.Wąż

Zachowały się stare zdjęcia tego cmentarza z lat 1917-1918.

Cmentarz wojenny nr 242 w Zasowie po zakończeniu prac budowlanych. Lata 1917-1918. Źródło: polska-org.pl/8631658,Zasow,Cmentarz_wojenny_nr_242_Zasow.html
Cmentarz wojenny nr 242 w Zasowie po zakończeniu prac budowlanych. Lata 1917-1918. Źródło: polska-org.pl/8631658,Zasow,Cmentarz_wojenny_nr_242_Zasow.html

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz dostępny jest do zwiedzania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj