Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Pomnik ten powstał w 2009 roku i od tego czasu wpisany jest na stałe w krajobraz kolbuszowskiego rynku. Jego autorem jest Jacek Spisacki.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Na wysokim na 4 metry obelisku w jego centralnej części umieszczona została symboliczna twarz z krzyżami oraz sześć kamieni połączonych łańcuchem, które mają symbolizować pewne etapy walki o suwerenną Polskę.
Na pomniku umieszczono także tablice o następującej treści: Żołnierzom i Bohaterom Walczącym i Poległym za Wolność i Suwerenność Ojczyzny – Kolbuszowa 2009. Z kolei na kamieniach umieszczono tabliczki:
- W hołdzie obrońcom Kolbuszowej 8-9 września 1939 roku w 70. rocznicę bitwy o Kolbuszową – kolbuszowianie,
- Pamięci żołnierzom podziemia poległym i walczącym w Akcji „Burza” w lipcu 1944 roku,
- Ku wiecznej pamięci kolbuszowianom pomordowanym w niemieckich obozach zagłady, łagrach sowieckich i komunistycznych więzieniach w latach 1939 – 1956
- Z ziemią z prochami żołnierzy AK zamęczonych w latach 1944-1956 w łagrach sowieckich, przywiezioną z Rosji i przekazaną przez Mieczysława Godlewskiego, ówczesnego prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kolbuszowej i więźnia łagrów sowieckich.
- W hołdzie powstańcom styczniowym w 150. rocznicę wybuchu powstania 1863 roku – kolbuszowianie 22.01.2013 r.
- W hołdzie pokoleniu wolności 1919 roku mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego. 29.10.2018 r.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 9 września 2009 roku przy okazji obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 70. rocznicy bitwy o Kolbuszową oraz 65. rocznicy akcji „Burza”.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Monument został zlokalizowany na płycie Rynku w miejscu dawnego pomnika poświęconego żołnierzom Armii Radzieckiej. Dziś to ważne miejsce dla mieszkańców Kolbuszowej. Odbywają się tu ważne uroczystości państwowe, a podczas świąt narodowych, takich jak np. Narodowe Święto Niepodległości składane są kwiaty przez poczty sztandarowe z OSP oraz placówki oświatowe, harcerzy, strzelców, przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych oraz mieszkańców Kolbuszowej. Przy pomniku pełniona jest także warta honorowa.
Województwo: Podkarpacie
Powiat: Kolbuszowa
Gmina: Kolbuszowa