Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Cmentarz Żydowski w Kolbuszowej jest historycznym miejscem pochówku Żydów z Kolbuszowej i okolicznych miejscowości. Cmentarz ten jest oddalony około 1,8 km na południowy zachód od Rynku, znajduje się po południowej stronie ul. Krakowskiej. Powstał w 1736 roku lub 1830 roku i zajmuje powierzchnię około 1,6 ha2.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
W obrębie cmentarza znajduje się około 200 nagrobków w formie stel z piaskowca. Granice cmentarza są czytelne dzięki reliktom betonowego muru i uzupełniającego go stalowego płotu. Teren porasta las mieszany.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Najstarszy z nagrobków upamiętnia Elijahu Becalela syna Szaloma, zmarłego 29 marca 1858 roku. Zachowane nagrobki stanowią niewielki procent przedwojennej liczby macew. W 1910 r. pochowano na nim chasydzkiego rabina Awrahama Aharona Teitelbauma, syna Jekutiela Jehudy Teitelbauma z Syhotu, przewodniczącego sądu rabinicznego w Kolbuszowej
W czasie II wojny światowej na cmentarzu chowano ofiary wojny i Zagłady. Około 1 sierpnia 1944 r. na cmentarzu zostali rozstrzelani dwaj Żydzi (prawdopodobnie Lejbusz Nesel i Naftali Kaner), którzy wyszli z ukrycia po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną.
W 1953 r. na grobach ofiar Zagłady ustawiono nagrobek z lastriko z napisem: „Obywatele polscy narodowości żydowskiej, ofiary terroru faszystowskiego z roku 1943. Kolbuszowa 1953 r. Społeczeństwo Kolbuszowej”.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
W 1989 r. Fundacja Rodziny Nissenbaumów podjęła starania na rzecz naprawienia ogrodzenia i uporządkowania cmentarza i wtedy właśnie przeprowadzono prace porządkowe, w tym odbudowano ogrodzenie i uporządkowano teren.
Około 2010 r. z inicjatywy Izraela Meira Gabaja ze Stowarzyszenia „Ohele Cadyków” nad grobami miejscowych rabinów Jechiela syna Aszera Jeszaji Rubina (zm. 22 czerwca 1860 r.) oraz Aszera Jeszaji syna Jechiela Rubina (zm. 12 września 1914 r.) zbudowano ohel z nieotynkowanej cegły, a przed wejściem do niego w miejscu domniemanego pochówku rabina Abrahama Arona syna Jekutiela Jehudy Teitelbauma z Sighetu Marmatiei ustawiono drewniane ogrodzenie z tablicą inskrypcyjną.
Wejście jest niemożliwe z powodu zamkniętej bramy.
Województwo: Podkarpacie
Powiat: Kolbuszowa
Gmina: Kolbuszowa