Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Dwór został wzniesiony końcem XVI wieku, wskazują na to gotyckie piwnice nakryte sklepieniami kolebkowymi (inaczej beczkowymi).

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Budynek zbudowano z kamienia, otynkowano, a dach został pokryty dachówką. Dwór był wielokrotnie rozbudowywany, a największe zmiany wprowadzono podczas gruntownej przebudowy w latach 1910–1912. Proces ten zmienił pierwotny charakter budynku. Z dawnej wieży mieszkalnej na planie kwadratu powstał prostokątny budynek, który zyskał siedem pokoi, w tym dwa przeznaczone na salony. Wnętrza zostały udekorowane malowidłami autorstwa Jana Bulasa, ukończonymi końcem grudnia 1911 roku. W 1925 roku dobudowano taras widokowy, z którego można podziwiać okoliczne lasy Dąbrów.
Na terenie posiadłości znajduje się zespół budynków gospodarczych z XIX wieku, obejmujący stajnie, stodołę i spichlerz. Szczególną uwagę przyciągają stajnie, które pierwotnie składały się z dwóch prostokątnych budynków połączonych murem z bramami prowadzącymi na wewnętrzny dziedziniec. Jeden z budynków został rozebrany w latach 70. XX wieku. Po lewej stronie dworu usytuowane są dawne stawy dworskie.
Do dworu wiedzie aleja obsadzona brzozami, a przy niej znajduje się posąg Najświętszego Serca Jezusowego. Według tradycji rzeźbę tę wykonano w 1896 roku, a jej autorem był Wojciech Jędrusiak, znany ludowy artysta z Turzy.

Fot. gatoma123.blogspot.com

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Dwór i folwark znalazły się w rękach rodziny Szołayskich herbu Starża po 1772 roku. Ostatnim dziedzicem z tej rodziny był Adam Starża Szołayski, który mieszkał tam wraz z żoną, Włodzimierą z Krasińskich. Pod koniec XIX wieku rodzina Szołayskich sprzedała posiadłość społeczności żydowskiej i opuściła Rzepiennik.
Na początku XX wieku dwór nabyła Waleria Więckowska z Rozembarku herbu Jastrzębiec. Po niej w posiadłości gospodarowali Jan Więckowski oraz jego żona Zofia z Ringów Więckowska wraz z rodziną.
Za czasów Walerii Więckowskiej dwór odwiedzało wiele znaczących osobistości. Przebywali tam m.in.:
– Jan Bulas – uczeń Stanisława Wyspiańskiego, który wykonał polichromie w dworze oraz pobliskim kościele,
– Mieczysław Zielenkiewicz – poeta i dziennikarz,
– Edward Czerwiński – malarz,
– Wincenty Witos – polityk.

Podczas okupacji niemieckiej dwór pełnił funkcję placówki Armii Krajowej i tajnego gimnazjum. W ramach konspiracyjnych działań Jan Więckowski prowadził tam lekcje języka niemieckiego.

Fot. gatoma123.blogspot.com

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Obecnie dwór zamieszkuje Stanisław Więckowski wraz z rodziną.

Dane identyfikacyjne

Województwo: Małopolskie

Powiat: Tarnowski

Gmina: Rzepiennik Strzyżewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj