Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Cmentarz powstał w okolicach 1915 roku, gdy po wygranej bitwie pod Gorlicami i przepędzeniu Rosjan dalej na wschód, monarchia austro-węgierska przystąpiła do budowy cmentarzy.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Cmentarz wojenny o powierzchni 1218m² jest oddzielną kwaterą cmentarza komunalnego w Rzepienniku Strzyżewskim. Został zbudowany na planie prostokąta na stoku opadającym w stronę jaru. Charakterystycznym punktem, a jednocześnie głównym elementem ozdobnym jest widoczny w oddali pomnik, który ma formę wysokiego, masywnego obelisku zbudowanego z ciosanego kamienia ułożonego warstwami. W centralnej części obelisku znajduje się duży, biały krzyż łaciński wbudowany w jego fasadę, co przyciąga uwagę i nadaje pomnikowi religijnego charakteru. Jest osadzony na schodkowym, trójstopniowym, betonowym fundamencie. Cmentarz ogradzają słupki, które również zbudowane są z kamieni, a pomiędzy nimi zawieszone są metalowe rury. W narożach zauważalne są fragmenty pełnego muru i umieszczone kamienne ławeczki. Nagrobki zostały rozmieszczone promieniście w rozchodzących się rzędach, tak jak zostało to wykonane na większości cmentarzy zachodniogalicyjskich. Cztery pomniki, w których spoczęli oficerowie w stopniu porucznika, odróżniają się ustawieniem od pozostałych, gdyż są umieszczone przed przednią stroną obelisku. Posiadają również osadzone na betonowym cokole żeliwne krzyże łacińskie z okrągłą glorią. Pozostałe pomniki poległych posiadają betonowe stele z krzyżami na froncie. Na teren cmentarza wojskowego można dostać się przez dwa wejścia. Jedno z nich prowadzi kilkunastoma krętymi schodkami od dolnej strony cmentarza (obecnie jest rzadko używane), natomiast drugie wejście, używane zazwyczaj możliwe jest od strony cmentarza komunalnego.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Cmentarz nr 114 w Rzepienniku Strzyżewskim jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej i został wybudowany na terenie okręgu IV Łużna według projektu Jana Szczepkowskiego. Na terenie tego cmentarza pochowano stu czterdziestu ośmiu żołnierzy. Siedem z nich to groby zbiorowe, a pozostałe to groby pojedyncze. Spoczęło tutaj osiemnastu żołnierzy z armii austro-węgierskiej z IR 22. Mostar, 91.Praga, SchR 8. Praga, 9. Litomierzyce, 12. Caslau, stu dwudziestu dziewięciu żołnierzy z armii rosyjskiej z IR 272. Gdowski z 68. Rez. DP, 277. pieresławski, 278. kromski, oba z 70. Rez. DP i jeden poległy o nieustalonej przynależności armijnej. Zmarli żołnierze polegli 16-17 grudnia 1914 roku oraz w kwietniu 1915 r. Znane są nazwiska 57 żołnierzy.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Cmentarz jest zadbany, chociaż wymaga drobnych napraw – zamontowanie podwójnych rur w ogrodzeniu, które zostało wcześniej zdemontowane.
Dane identyfikacyjne
Województwo: Małopolskie
Powiat: Tarnowski
Gmina: Rzepiennik Strzyżewski