Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej został otwarty w 1915 roku.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Miejsce pochówku o powierzchni 952m² położone jest w tylnej części cmentarza parafialnego. Charakteryzuje się widoczną z daleka ogromną bramą wykonaną z kamiennych ciosów w kształcie półkolistej arkady, przykryta dwuspadowym daszkiem, zwieńczona krzyżem łacińskim. Pełni ona funkcję pomnika centralnego. W prześwicie wejścia wstawione są dwa filary, po bokach bramy usytuowane są kamienne słupki, które w połączeniu z metalowymi sztachetami tworzą ogrodzenie cmentarza. Przy głównym wejściu rozpoczyna się aleja główna, a po obu jej stronach znajdują się mogiły poległych rozmieszczone w sześciu rzędach o różnej długości. Białe, betonowe stele nagrobne mają przymocowane małe, żeliwne krzyże maltańskie z wieńcem laurowym lub dębowymi liśćmi, a także dwuramienne lotaryńskie krzyże; pod nimi znajdują się tabliczki memoratywne.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Zadbany i odrestaurowany cmentarz wojenny zaprojektowany przez Jana Szczepkowskiego, to jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie, należący do IV Okręgu Łużna.
Na cmentarzu pochowano 172 żołnierzy w pojedynczych grobach. Pochowani to 70 żołnierzy armii austro-węgierskiej z Pułku Piechoty i Batalionu Strzelców Polowych, 20 armii niemieckiej z Pułku Gwardii Pieszej, kilku królewskich pułków grenadierów oraz 82 armii rosyjskiej, poległych w czasie walk i ostrzeliwań artyleryjskich dnia 2 i 3 maja 1915 roku. Znane są nazwiska 65 z nich. Z relacji jednego z mieszkańców Olszyn – Franciszka Karasia pomiędzy dwoma świerkami pochowano również 9 żołnierzy niemieckich poległych ze stycznia 1945 r. Cmentarz jest obiektem Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Prace remontowo – konserwatorskie na terenie cmentarza zostały wykonane jesienią 2013 r. Znajdujące się tam nagrobki zostały odnowione oraz zaopatrzone w krzyże i tabliczki. Remont ogrodzenia został wykonany wiosną 2014 roku. Koszty prac pokryte zostały z budżetu wojewody małopolskiego. Cmentarz jest zadbany i odwiedzany przez lokalną społeczność oraz przyjezdnych. Na nagrobkach oraz w wewnętrznej części bramy znajdują się kwiaty i znicze upamiętniające poległych.

Dane identyfikacyjne

Województwo: Małopolskie

Powiat: Tarnowski

Gmina: Rzepiennik Strzyżewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj