Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Zespół Pieśni i Tańca „Zaborowiacy” powstał w styczniu 1974 roku i działa pod patronatem Ośrodka Kultury w Czudcu.
ZPiT „Zaborowiacy” -jubileusz 50-lecia. Fot. Leszek Drzał
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
W chwili obecnej Zespół liczy około 115 tancerzy – na tą liczbę składają się dwie Grupy Dziecięce, Grupa Młodzieżowa, Grupa Dorosłych (powstała początkiem 2023 r. z połączenia Grupy Reprezentacyjnej i Grupy Seniorów) oraz Grupa OldBoy’ów. Ta najstarsza wiekowo grupa, utworzona w związku z obchodzonym jubileuszem 50-lecia istnienia, to ludzie od których to wszystko się zaczęło, m.in. to właśnie oni należeli do pierwszego składu zespołu.
ZPiT „Zaborowiacy” -jubileusz 50-lecia. Fot. Leszek Drzał
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Pierwsze lata działalności zespołu były wyjątkowo owocne. ZPiT „Zaborowiacy”, bo taką właśnie oficjalną nazwę przyjęto w 1976 r., dużo występował dając łącznie około 80 koncertów, w kraju i za granicą. Do wytężonej pracy motywowały tancerzy liczne wyjazdy, które w tamtych latach nie dla wszystkich były osiągalne. W zespole pokrywano duże nadzieje, a fakt że grupa z małej, podrzeszowskiej miejscowości występowała na największych festiwalowych scenach napawał dumą tancerzy, ich rodziny, współpracujące organizacje oraz ówczesne władze.
ZPiT „Zaborowiacy” -jubileusz 50-lecia. Fot. Leszek Drzał
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Prawdziwym bogactwem i chlubą Zespołu były i są dzieci. To jego skarb. Cechuje je szczerość, otwartość, energia, radość życia. Mali Zaborowiacy wznowili swoją działalność w 2013 r. Od tamtej pory młodzi tancerze zapoznają się, pod okiem instruktorów z arkanami sztuki tanecznej. Uczą się tańców i przyśpiewek naszego regionu, dobrze się przy tym bawiąc. Z pełnym zaangażowaniem i wyrozumiałością biorą udział zarówno w przygotowaniach do koncertów, jak i w samych koncertach. Jest to nowe pokolenie, które będzie godnie reprezentować Zespół Pieśni i Tańca Zaborowiacy, a tym samym podtrzymywać tradycje Zespołu oraz popularyzować przepiękną polską kulturę ludową. Obecnie „Mali Zaborowiacy” składają się z 2 Grup Dziecięcych oraz Grupy Młodzieżowej. 21 października 2023 roku zadebiutowali oni na scenie 39. Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego otrzymując nagrodę.
ZPiT „Zaborowiacy” -jubileusz 50-lecia. Fot. Leszek Drzał
Od 2021 r. zespół intensywnie koncertuje, bierze udział w wielu przeglądach, festiwalach i konkursach. W swoim dorobku posiada tańce
i przyśpiewki rzeszowskie, lasowiackie, krośnieńskie, przeworskie, gorlickie a także lubelskie, tańce narodowe oraz tańce Starej Warszawy. Zwieńczeniem systematycznej pracy choreografów, tancerzy i muzyków są nagrody jakie zespół zdobywa. W kwietniu 2022 r. Grupa Seniorów została wyróżniona w konkursie RZESZOFFOLK, organizowanym przez Polskie Radio Rzeszów. Kolejnym sukcesem było zdobycie I miejsca w XV Podkarpackim Festiwalu Zespołów Tańca Ludowego ,,Gacok” oraz wyróżnienia podczas XXVII Wojewódzkiego Przeglądu Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie. W 2023 r. Seniorzy ponownie zatańczyli i zaśpiewali w Przeglądzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie, zdobywając najważniejsze I miejsce. Grupy dziecięce Zespołu Pieśni i Tańca „Zaborowiacy” co roku biorą udział w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Tanecznych „Rytm, muzyka, taniec”. W październiku 2023 r. po raz pierwszy w historii, Grupa Młodsza zadebiutowała w 39. Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego.
źródło: https://ok-czudec.pl/zespoly-artystyczne/zespol-piesni-i-tanca-zaborowiacy,4
ZPiT „Zaborowiacy” -jubileusz 50-lecia. Fot. Leszek Drzał
Dane identyfikacyjne
Województwo: podkarpackie
Powiat: strzyżowski
Gmina: Czudec
ZPiT „Zaborowiacy” -jubileusz 50-lecia. Fot. Leszek Drzał
ZPiT „Zaborowiacy” -jubileusz 50-lecia. Fot. Leszek Drzał