Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

1986 r. W 2021 r. obchodzili jubileusz 35-lecia działalności.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Członkowie zespołu występują w oryginalnych strojach ludowych krakowiaków wschodnich, grają na różnych instrumentach muzycznych ludowych oraz oprócz śpiewu, biorą udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, jako ludowi aktorzy, prezentujący dawne zwyczaje, tj. m.in. obrzędy dożynkowe czy inne tematycznie przygotowane przedstawienia, którym towarzyszy gra aktorska i dobra muzyka ze śpiewem.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Historia Zespołu Ludowego „W Kuźni u Kowala” z Kowalowej sięga roku 1986. Wtedy to, dwie osoby: akordeonista Andrzej Nalepka i gitarzysta Stanisław Bożek wraz z kobietami z Koła Gospodyń Wiejskich w Kowalowej, prowadzonego przez Krystynę Nalepka, przygotowali parę piosenek ludowych i wystąpili na dożynkach gminnych w Ryglicach.

Trwanie i rozwój grupy członkowie w dużej mierze zawdzięczają niekwestionowanemu liderowi i kierownikowi zespołu Andrzejowi Nalepce, który poświęca swój czas przez te wszystkie lata tworzeniu, rozwojowi i promowaniu kultury muzycznej gminy Ryglice, regionu, a w szczególności rozsławieniu dobrego imienia wsi Kowalowa. Zespół jak sama nazwa mówi, to grupa ludzi, którzy go tworzą. Ludzie jednak przychodzą i odchodzą. Przez te wszystkie lata przez szeregi zespołu i kapeli przewinęła się duża ilość osób, jedni zagościli tu na dłużej, inni epizodycznie. Nie sposób więc ich tutaj wszystkich wymienić. Jednak podziękować trzeba wszystkim, gdyż każda osoba miała swój wkład w proces kształtowania i rozwoju. W ciągu 38 lat działalności Zespół Ludowy „W Kuźni u Kowala” z Kowalowej wziął udział w licznych imprezach kulturalnych i konkursach lokalnych i ponadlokalnych, w których osiągał liczne sukcesy, jak i wyróżnienia. Za sprawą Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach wydane zostały płyty z utworami zespołu oraz foldery okolicznościowe promujące grupę i jej działalność. Opracowany i wydany został śpiewnik, w którym zebrane zostały pieśni i przyśpiewki z tego terenu, a wykonywane przez członków zespołu.

Szczególne zasłużonym dla zespołu jest Andrzeja Nalepki, który od samego początku go tworzy, zabiegając o to, by jego działalność nie została przerwana. Jest to także działalność charytatywna i społeczna, z niezliczoną ilością godzin spędzonych na próbach.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

To dzięki takim ludziom, jak członkowie Zespołu „W Kuźni u Kowala” kultura ludowa nigdy nie zaginie i ma szanse rozwoju. Z radością patrzymy na to, że w szeregach zespołu są młodzi ludzie, którzy czerpiąc z doświadczenia starszych, przekazują tradycję kolejnym pokoleniom, w przyszłość.

Dane identyfikacyjne

Województwo: Małopolska

Powiat: Tarnów

Gmina: Ryglice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj