Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Zespół dworsko – parkowy z dawnym dworem Jarochowskich (przełom XVIII i XIX wieku) usytuowany jest w całości w pradolinie rzeki Wisłok, na niewielkim wzniesieniu.
Dwór w Babicy, fot. Leszek Drzał
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
W skład zespołu wchodzą: dwór (XVIII w.), czworak (XVIII w.), stajnia (1 poł. XIX w.), obora (1 poł. XIX w.), stodoła (1 poł. XIX w.), spichlerz (1822 r.), piwnica (XVIII w.), pozostałości fortyfikacji ziemno – wodnych (XVII w.), park krajobrazowy (XVIII/XIX w.) sadzawka z wysepką, figura NMP Niepokalanie Poczętej (1917 r.), figura Św. Józefa z Dzieciątkiem (XVIII w.).
Dwór w Babicy, fot. Leszek Drzał
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Na terenie parku znajduje się m.in figura Matki Bożej umieszczona na cokole stojącym na wysepce pośrodku niewielkiego stawu. Została wzniesiona w 1917 r. z polecenia Joachima Jarochowskiego. Było to wotum wdzięczności za narodziny pierwszego dziecka państwa Jarochowskich, którzy przez kilka lat nie mogli doczekać się potomka i zanosili prośby do Maryi, modląc się o cud narodzin. Dziedzic Jarochowski podobno sam podawał kamienie murarzom przy wznoszeniu podmurowania dla figury. Tym dzieckiem była Irena (Kika) Szaszkiewiczowa – późniejsza artystka „Piwnicy pod Baranami”.
Figura NMP Niepokalanie Poczętej, fot. Leszek Drzał
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Obecnie dwór został zaadoptowany na Dom Pomocy Społecznej.
Dane identyfikacyjne
Województwo: podkarpackie
Powiat: strzyżowski
Gmina: Czudec