Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Zajęciem tym słomkarka zajmuje się od 30 lat.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Słomkarstwo jest jednym z wielu zanikających zajęć rękodzielniczych. W miejscowości Święcany (gm. Skołyszyn) zajmuje się nim Anna Siuta, prowadząca warsztaty dla młodszych i starszych mieszkańców okolicy.
Rękodzielniczka nauczyła się wykonywać ozdoby ze słomy od swojej babci i mamy. W jej domu rodzinnym ten rodzaj zajęć kultywowany był od kilku pokoleń.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Słomkarstwo jest starą tradycją rękodzielniczą pozwalającą na wykonanie przedmiotów codziennego użytku, m.in. takich jak: koszyki, tacki, karafki, szkatułki, pudełka, osłonki na szklanki czy kieliszki, miski, ozdoby zdobiące wnętrza domów, tj. np. „pająki”, wyklejane słomą obrazki, wianki (wykonywane z okazji różnych świąt), ozdoby choinkowe, które ostatnimi laty zyskały na popularności, ale także kapelusze, broszki, kwiaty czy inne elementy biżuterii.
Cieszy fakt, że prace te znajdują spore grono wielbicieli, a warsztaty rękodzielnicze ze słomkarstwa sprawiają innym ogromną radość, integrują młodszych i starszych, przekazując ten rodzaj zajęć kolejnym pokoleniom.
Aby przygotować sobie materiał na zajęcia, należy myśleć o tym przez kilka miesięcy. Słoma musi być oczyszczona, pocięta na odpowiednią długość, wybielona, wymoczona w wodzie, następnie podczas zaplatania odpowiednio łączona. Przedmioty bardziej skomplikowane wymagają od rękodzielników precyzji, dużej koncentracji i zaangażowania się.
Pozytywnym aspektem wyrobów ze słomy jest także to, iż odpowiednio przechowywane mogą służyć przez wiele lat i być ozdobą naszych wnętrz mieszkalnych.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Dzięki słomkarstwie prowadzonemu przez Annę Siuta w Święcanach, wiele młodych osób nauczyło się wykonywać ekologiczne ozdoby i przedmioty, a ten rodzaj zajęć nie zaginął, wręcz przeciwnie, odzyskał pamięć i dzięki warsztatom prowadzonym przez rękodzielniczkę, zostaje przekazany następnym pokoleniom.
Dane identyfikacyjne
Województwo: Podkarpackie
Powiat: Jasielski
Gmina: Skołyszyn