Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

1997 r. – pierwsza edycja Festiwalu Pieśni Maryjnej (później przeglądu).

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu  

Przegląd Pieśni Maryjnej co roku do Łukawca ściąga solistów i zespoły z różnych zakątków. Na scenie prezentowały się m.in. Kana I, Kana II, Horynieckie Aniołki, Gwiazdki z Krowicy Samej, Słoneczne Promyki, Gwiazdki Maryi, Ruah Elohim, Nie do wiary, Katarzynki, Od Nowa i wiele innych. Historię przeglądu tworzą także jego prowadzący. Mieszkańcom Łukawca i okolic wydarzenie kojarzy się głównie z ks. Krystianem Bordzaniem, który swoją energią i pozytywnym nastawieniem zaraża wykonawców i publiczność.  

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

W 1997 roku na placu przy modrzewiowym kościele pw. Trzech Króli, na scenie zbitej z kilku desek w Łukawcu odbył się pierwszy, wtedy jeszcze – Festiwal Pieśni Maryjnej. Jego inicjatorem i głównym organizatorem był ówczesny wikary z Łukawca ks. Robert Cencora. Dwa kolejne festiwale to zdobywanie doświadczeń i podnoszenie rangi imprezy. W latach 1997-1999 do Łukawca ściągały zespoły z całej diecezji zamojsko – lubaczowskiej, by zaprezentować swój dorobek na scenie. Ich występy oceniało jury, a spośród uczestników wybierani byli najlepsi, najpierw w jednej kategorii, później dwóch – młodsza i starsza.

Skład jury nie był w całości profesjonalny – o tym kto w nim zasiądzie decydowały piłeczki. Niemniej jednak komisji szefowała zawsze osoba, która na muzyce znała się bardzo dobrze, np. dyrektor szkoły muzycznej. Ale nie to było najistotniejsze. Istotą przeglądu od samego początku było śpiewanie na chwałę Maryi. Impreza przybierała na sile i powoli wpisywała się w kalendarz imprez cyklicznych. Nic nie wskazywało na to, że zniknie z kalendarza imprez. W 1999 roku festiwal odbył się 2 maja. Ponad miesiąc później – 7 czerwca – ks. Robert razem z częścią zespołu, który założył – brał udział w prymicjach swojego znajomego. W drodze powrotnej zginął tragicznie w wypadku. Rok po śmierci wikarego, decyzją ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kornagi festiwal się nie odbył. Rok 2000 miał być rokiem żałoby po zmarłym wikarym. Nie znaczy to jednak, że festiwalu nie było wcale – zmienił miejsce. Na ten jeden rok przeniesiony został do Lisich Jam w gminie Lubaczów. Tam jednak, m.in. z uwagi na datę pokrywającą się z odpustem parafialnym festiwal nie spotkał się ze zbyt dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony publiczności, jak i występujących na scenie zespołów. Decyzją m.in. starosty lubaczowskiego Józefa Michalika już w 2001 roku powrócił do Łukawca. Jego organizacją zajęła się głownie szkoła. Zmienione zostało miejsce i formuła festiwalu. Od tego czasu odbywał się już na placu przed szkołą, a zamiast wybierać najlepszych uczestników, postanowiono nagradzać wszystkich, którzy w przeglądzie biorą udział. W 2015 roku – decyzją proboszcza ks. Janusza Sokołowskiego przegląd powrócił do kościoła – najpierw odbywał się w sanktuarium MB Łukawieckiej, a od 2022 roku w miejscu, gdzie rozpoczęła się jego historia – na placu przy modrzewiowym kościółku pw. Trzech Króli.

Niezmiennie od ponad 20 lat przeglądowi przyświeca hasło „Z pieśnią na ustach do serca Matki”.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu 

W 2024 roku odbyła się już 26. edycja Przeglądu Pieśni Maryjnej, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych regionu. To niezwykłe święto muzyki religijnej z roku na rok zyskuje na randze i prestiżu, przyciągając uczestników nie tylko z lokalnej społeczności, ale także z innych zakątków Polski. Co roku na scenie prezentują się zespoły, wokaliści i soliści, reprezentujący diecezje zamojsko-lubaczowską oraz archidiecezję przemyską, co czyni wydarzenie jeszcze bardziej wyjątkowym. W 2024 roku na scenie w Łukawcu wystąpiło około 20 wykonawców, którzy zaprezentowali szeroką gamę pieśni maryjnych, zarówno w tradycyjnej, jak i nowoczesnej aranżacji.

Z każdą edycją festiwal staje się bardziej profesjonalny, a poziom artystyczny uczestników nieustannie rośnie. Przegląd jest prawdziwym świętem muzyki, które nie tylko promuje wartości duchowe, ale również wspiera rozwój kultury i sztuki w regionie. Jest okazją do wymiany doświadczeń, inspirowania się nawzajem oraz doskonalenia umiejętności muzycznych. Dzięki temu wydarzeniu, Łukawiec staje się centrum muzyki religijnej, które łączy ludzi z różnych miejsc i środowisk w wspólnym śpiewie na chwałę Maryi.

Przegląd Pieśni Maryjnej w Łukawcu to także doskonała okazja do pielęgnowania tradycji muzycznych, które mają głębokie korzenie w polskim dziedzictwie religijnym. Dzięki zaangażowaniu organizatorów, uczestników i licznej publiczności, festiwal staje się nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale także ważnym punktem w życiu kulturalnym regionu.

Dane identyfikacyjne

Województwo: Podkarpacie

Powiat: Lubaczów

Gmina: Wielkie Oczy

Miejscowość: Łukawiec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj