Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
To budowla datowana na 1692 r., choć prawdopodobnie jest dużo starsza, z czasów późnego średniowiecza.
Kościółek św. Marcina, fot. Leszek Drzał
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Był to pierwszy kościół parafialny w Czudcu. Niestety uległ zniszczeniu, a na jego miejscu został wybudowany mały kościół murowany pod tym samym wezwaniem w latach 1704 – 1709. W 2004 r. przeprowadzono gruntowny remont kościółka z przeznaczeniem go na potrzeby kaplicy cmentarnej, którą to rolę obecnie pełni. Raz w roku na św. Marcina, czyli 11 listopada, odprawiane są tam msze św. za Ojczyznę.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
W pierwszej połowie XVIII w. staraniem prepozyta czudeckiego ks. Benedykta Okońskiego, ówczesnego proboszcza, kościołek św. Marcina został wzniesiony praktycznie od nowa. Położono nową posadzkę oraz wyposażono w dzwon, na którym widnieje data 1754.
Przy kościele znajdują się 2 zabytkowe nagrobki/pomniki:
Nagrobek Karola Nitsche – pomnik Karola Ferdynanda Nitsche z 1862 r. Wykonany w technice odlewu żeliwnego, w stylu neogotyckim. Pomnik tworzy krzyż z figurą Chrystusa Ukrzyżowanego ustawiony na rozbudowanym cokole. Został wyremontowany przez Gminę Czudec w latach 2016 – 2017.
Nagrobek Waleryi – pomnik Walerii z Wojciechowskich Nitsche posiada dużą wartość artystyczną, ikonograficzną i historyczną dla regionu Czudca. Nagrobek jest niezwykle rzadkim przykładem rzemiosła artystycznego i sztuki rzeźbiarskiej wykonywanej w technice odlewu żeliwnego. Ze względu na zły stan techniczny, w 2018 r. Gmina Czudec zleciła przeprowadzenie prac konserwatorskich.
Kościółek św. Marcina, fot. Leszek Drzał
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Kościółek wykorzystywany jest do dziś jako kaplica cmentarna.
Kościółek św. Marcina, fot. Anna Pszonka
Dane identyfikacyjne
Województwo: podkarpackie
Powiat: strzyżowski
Gmina: Czudec