Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Początek lat 2000.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

„Zalasowianie” działają od ponad 20 lat, przy filii Ośrodka Kultury w Zalasowej, podlegającemu Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Ryglicach (miasto i gmina Ryglice).
Uformowanie obecnego składu zwieńczone zostało wydaniem płyt, m.in. pt. „Bo za lasem grają”. Płyta została nagrana wspólnie z zespołem śpiewaczym „Zza lasu”, który także działa na tym terenie. Kapela bierze udział w konkursach i koncertuje gościnnie w regionie, w Polsce oraz za granicą kraju.
Do zespołu należą: Anna Wenc-Zabawa – skrzypce (kierownik), Krystyna Wenc-Szatko – skrzypce II, śpiew, Kazimierz Dębicki – kontrabas, śpiew, Janusz Fudyma – akordeon, Piotr Piątek – klarnet + śpiew, Celina Łabno – śpiew, Kazimierz Mazur – śpiew. (Sporadycznie skład zespołu ulega niewielkim zmianom).
Współpracują z wieloma instytucjami, m.in. są to: Koło Rękodzieła Artystycznego z Zalasowej, Zespół Szkół w Zalasowej, Parafia Zalasowa, Stowarzyszenie Zalasowian, Ośrodek Kultury w Ryglicach, Gmina Ryglice, Gospodarstwo Agroturystyczne i Stajnia „Paryja” w Ołpinach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnowie, Koło Gospodyń w Podłężu, Zespół Tańca Ludowego w Dębicy, Kapela „Jodłowianie”, Kapela „Kowalowa”, Kapela „Swojacy” z Szerzyn, Parafia Szynwałd, Parafia Skrzyszów, Sołtys Skrzyszowa, Parafia Chorzelów, Pogórzańskie
Stowarzyszenie Rozwoju w Tuchowie, Szlak Tradycyjnego Rzemiosła, Program UE „Lider”, Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach, Ośrodek Kultury Lisia Góra, Biuletyn „W naszej Zalasowej”, „W Paśmie Brzanki”, Radio RDN Małopolska, Tarnowska.TV, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Zalasowa leży na południu Polski, na krańcu Pogórza Ciężkowickiego. Jest to największa wioska w gminie Ryglice. W należącej do gminy Ryglice miejscowości Zalasowa prężnie działa zespół z wieloletnią już tradycją – „Zalasowainie”. Jego misją jest ocalenie różnych form dziedzictwa regionu, czego efektem jest niezwykła aktywność grupy, owocująca przez cały rok nagrodami oraz, rosnącym w regionie, uznaniem.
Grupa prezentuje folklor krakowiaków wschodnich z ich bogato zdobionymi strojami ludowymi, instrumentami oraz treściami utworów zanotowanymi od leciwych mieszkańców Zalasowej. Te piękne i bardzo wartościowe tradycje kultywowane przez zespół przekazywane są kolejnym pokoleniom, aby ocalić od zapomnienia to, co kiedyś prężnie było na tym terenie prezentowane.
Zespół tworzą ludzie posiadający cennego ducha folkloru, uzdolnieni muzycznie i wokalnie, a także posiadający ogromną wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, legend.
„Zalasowianie” w 2022 r. wystąpili w telewizyjnym programie „Pytanie na śniadanie”.
Od wielu już lat, poza konkursami i przeglądami, występują podczas: kolędowania w kościele i innych instytucjach, balach przebierańców, dożynkach z tradycją, wieczornicach patriotycznych. Spotkaniach z seniorami.
Od 2014 r. zespół za swoją aktywną działalność otrzymał mnóstwo nagród, wyróżnień, tytułów.
W 2024 r. do grona licznych osiągnięć dołożyli znaczących tytuł „Zasłużony dla Gminy Ryglice”, co jest dla nich szczególnie cenne.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Kapela „Zalasowianie” jest żywym i cennym świadectwem, w jaki sposób można przekazywać ważne dla nas tradycje, zwyczaje oraz całokształt niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu.

Dane identyfikacyjne

Województwo: Małopolska

Powiat: Tarnów

Gmina: Ryglice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj