Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
I wojna światowa.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Cmentarz o powierzchni 745 m2, należący do Okręgu cmentarnego nr II – Jasło założony został na planie prostokąta. Otoczono go ogrodzeniem z metalowych prętów zamieszczonych na kamiennych słupkach. W centralnej części obiektu stoi wysmukły kamienny krzyż łaciński z datą 1914-1915. Został on wykonany w kamieniołomie Straconka, w pobliżu Bielsko Białej. Na ziemnych mogiłach zamontowano żeliwne krzyże mogił pojedynczych i grupowych, oraz betonowe stele z zbiorczymi tabliczkami zawierającymi informacje o poległych lub też ich przynależności do armii.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
W czterech mogiłach pojedynczych i czternastu zbiorowych pochowanych zostało 6. żołnierzy austriackich z IR 7 – Graz, 56 – Kraków-Wadowice, 77. żołnierzy niemieckich z Rezerwowych Pułków Piechoty Pruskiej nr: 267, 268, 269 z 91. RDP, nr 270, 271, 272 z 82. RDP, a także z Pułków Piechoty Pruskiej nr 46 – Poznań-Września, 67 – Metz i 150. rosyjskich z 9. Dywizji Piechoty w składzie: 33. Jeleckiego Pułku Piechoty – Połtawa, 34. Siewskiego Pułku Piechoty – Połtawa, 35. Briańskiego Pułku Piechoty – Krzemieniec, 36. Orłowskiego Pułku Piechoty – Krzemieniec, 207. Nowobajazeckiego Pułku Piechoty – Temir-Chan-Szura. Daty śmierci odnotowano na 4-6 maja 1915 r.
W 2005 r. rozpoczęto remont kapitalny. Na mogiły powróciły żeliwne krzyże, odbudowano mur pomnika centralnego. Godne uwagi są krzyże łacińskie ze stylizowaną koroną cierniową na mogile porucznika Sado Otto i Volker Otta.
Cmentarze i groby wojenne są ważnym świadectwem prowadzonych krwawych walk zbrojnych walczących różnych narodowości. Niezależnie od ich pochodzenia czy przynależności religijnej, powinniśmy oddawać im szacunek i dbać o utrzymanie w pamięci oraz by przetrwały i by były świadectwem, jak też przestrogą dla kolejnych pokoleń. By uświadamiały młodym ludziom, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. O wolność trzeba nam dbać i ją szanować.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Cmentarz jest w stanie dobrym. Mimo trudnego dojścia miejsce to jest odwiedzane przez lokalnych mieszkańców i turystów zwiedzających tę okolicę.
Dane identyfikacyjne
Województwo: Podkarpackie
Powiat: Jasielski
Gmina: Skołyszyn