Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
2020-2022 r.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Zbiorniki rekreacyjne w Wielkich Oczach stanowią nowoczesną przestrzeń odpoczynku i rekreacji. Wokół umieszczone są elementy małej architektury (ławki, huśtawki, leżaki), w niedalekiej odległości znajduje się altana z miejscem grillowym i palenisko. W miejscu tym skorzystać można także z zewnętrznej siłowni i placu zabaw.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Zbiorniki rekreacyjne nawiązują do genezy nazwy miejscowości Wielkie Oczy. Jest ona ściśle związana z lokalnym krajobrazem. Według przekazów historycznych, na terenie dzisiejszej miejscowości znajdowały się dwa duże, naturalne stawy. Z lotu ptaka przypominały one ogromne oczy, co stało się inspiracją dla nazwy osady. Te unikalne cechy krajobrazu stanowiły jeden z najważniejszych elementów tożsamości miejscowości, która przez wieki pozostawała osadzona w tradycji rolniczej i naturalnym pięknie regionu. Wielkie Oczy to także miejscowość o bogatej historii, której położenie na pograniczu polsko-ukraińskim nadawało jej strategicznego znaczenia. W czasach średniowiecznych okolice te były często miejscem migracji, a otaczające stawy stanowiły źródło wody dla ludzi i zwierząt. Chociaż pierwotne stawy zniknęły, ich pamięć została utrwalona w nazwie, która przetrwała do dziś.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Zbiorniki rekreacyjne mają charakter ogólnodostępny i służą zarówno mieszkańcom gminy, jak i turystom. Stwarzają okazję do wypoczynku i aktywności na łonie natury, są wyposażone we wszystkie niezbędne udogodnienia, których stan jest bardzo dobry.