Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz otworzony w 1915 roku.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Zbudowany na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu. Ogrodzony pełnym murem kamiennym, przykrytym betonowym daszkiem. Wejście na cmentarz stanowi brama zbudowana z kamiennych ciosów, zakończona spłaszczonym łukiem. Brama wejściowa drewniana dwuskrzydłowa została zwieńczona motywem krzyża łacińskiego.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Wejście na cmentarz stanowi to wyjątkowa brama, pokryta dachówką, która nie ma swojego odpowiednika na innych cmentarzach wojennych z zachodniej Galicji. Na głównym pomniku znajduje się tablica z napisem: „Rühmlicher krönet kein Kranz als Vaterlandsliebe die Stirnen”, co oznacza: „Żaden wieniec nie zdobi czoła godniej niż miłość ojczyzny”. Na cmentarzu spoczywa 187 żołnierzy austro-węgierskich i 125 żołnierzy rosyjskich. Wśród pochowanych znajduje się 21 podoficerów, 3 chorążych, 3 oficerów i 2 kadetów. Pochowani na tym cmentarzu zmarli ww dniach 19 XII 1914r., 5 V 1915r. oraz 6 V 1915r. Żołnierze pochodzili z pułków cesarskich z Hradca Kralove, Caslava, Mladej Boleslav, Litomierzyc, Komotova, Jičina i Salzburga, natomiast Rosjanie wywodzili się z pułków kromskiego i syrskiego.
Cmentarz wpisany został do rejestru zabytków dnia 11.01.2006 r. pod numerem A – 38/M.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz znajduje się w bardzo dobrym stanie zachowania, dzięki regularnej konserwacji i opiece. W 2001 roku przeprowadzono jego renowację. Dzięki temu cmentarz zachował swój historyczny charakter i stanowi ważny punkt pamięci o ofiarach I wojny światowej. Od momentu renowacji, miejsce to jest starannie pielęgnowane, co zapewnia jego estetyczny i trwały wygląd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj