Czas powstania: 2003, odsłonięcie pomnika w Zabierzowie: 2008
Opis cech fizycznych: wysokości 2,6 m i szerokości 3,5 m w centrum której znajduje się orzeł w locie trzymający wieniec laurowy na szachownicy symbolizującej lotnictwo polskie.
Opis kontekstów historycznych:
Nad kompozycją widnieje napis: „Chwała polskim skrzydłom”, a obok po obydwóch stronach na kolumnach znajdują się orły, krzyże, metalowe liście laurowe i tablice.
Brama pomnikowa została zaprojektowana przez Marka Kaczora i wykonano ją w 2003 z inicjatywy Stowarzyszenia Lotników Polski Południowej imienia majora pilota Karola Pniaka – dowódcy 308 Krakowskiego Dywizjonu Myśliwskiego. Pierwotnie miała być wejściem do kaplicy Matki Boskiej Loretańskiej w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Jaworznie będącym rodzinną miejscowością Karola Pniaka. Zrezygnowano z tego pomysłu i nieco zmieniono projekt dostosowując go do kompozycji planowanego Pomnika Polskich Skrzydeł, który w 2003 roku miał stanąć w Balicach, jednak i z tego pomysłu zrezygnowano.
Ostatecznie pomnik został odsłonięty w Zabierzowie w lipcu 2008 z okazji przypadającego wtedy dziewięćdziesięciolecia lotnictwa polskiego. Na jego prawej kolumnie znajduje się tablica z napisem „Ziemia z cmentarzy Lotników Polskich poległych i zmarłych w: Polsce, Anglii, Francji, Belgii, Holandii, Danii, Katyniu – Lwowie –Wilnie. ONI GINĘLI BYŚ MÓGŁ ŻYĆ WOLNYM”. Wyżej znajduje się krzyż Virtuti Militari, a ponad nim ukoronowany orzeł. Druga kolumna zawiera tablicę z napisem: „BÓG HONOR OJCZYZNA. Zdobywcom przestworzy i wiernym obrońcom polskiego nieba, oraz tym co zginęli Śmiercią Lotnika”. Ponad nią znajduje się krzyż z napisem „Na polu chwały 1944” oraz ukoronowany orzeł.
Województwo: małopolskie
Gmina: Zabierzów