Czas powstania: 1863
Opis cech fizycznych: Malowidło naskalne w Dolinie Mnikowskiej. Matka Boska ubrana na biało-niebiesko z różańcem w ręku. Malowidło znajduje się pod zabezpieczającym je daszkiem.
Opis kontekstów historycznych:
Obraz Matki Boskiej Skalskiej znajduje się na skale „Cyrk”. Ma 5 metrów wysokości. Dawniej uważano, że Matka Boska Skalska lub Madonna Polonia, została namalowana w 1863 r. i była dziełem Walerego Eljasza-Radzikowskiego. Dziś już wiemy, że autorem był Izydor Jabłoński. Matka Boska sprawia wrażenie wychodzącej ze skały jakby symbolizując Polonię wychodzącą do wolności. Prawą nogą miażdży głowę węża – szatana symbolizującego zaborcę. Sama zdjęła koronę cierniową symbolizującą cierpienie narodów.
Z obrazem tym łączy się kilka legend. Jedna z nich mówi, że namalowano go tam gdzie schronienie znaleźli konfederaci barscy kryjący się przed Rosjanami Wskazać je miała kobieta, której już nigdy nie odnaleziono i uznano ją za samą Matkę Boską. Podobna opowieść mówi, że przybywali tu także schronienie powstańcy styczniowi, którym nie udało się przedostać do Królestwa Polskiego, którzy dodatkowo odprawiali modlitwy. W 1913 roku pojawiła się kolejna legenda opublikowana przez Wojciecha Czecha w piśmie „Ojczyzna”. Powoływał się on na relację szwagra Jakuba Morysa, który był ochotnikiem do powstania. Według tej wersji skałę wybrała hrabina Julia Potocka (zapewne chodziło o Zofię – wdowę po Arturze Potockiej słynącej z pobożności). Wybrała to miejsce jako wotum za uzdrowienie chorego dziecka. We śnie trzy razy przyśniła jej się Matka Boska namalowana na skale. Miała tę skałę rozpoznać właśnie w Dolinie Mnikowskiej.
27 kwietnia 1952 r. Matkę Boską Skalską odwiedził 32-letni Karol Wojtyła wraz ze studentem Fedorowiczem. Byli wtedy na wycieczce, której trasa prowadziła przez Sikornik, Bielany, Kryspinów i Mników. Ok. 15.00 dotarli pod naskalny obraz gdzie odprawione zostały nieszpory.
Niestety stan techniczny pierwotnego dzieła stawał się coraz gorszy. Opiekowali się nim miejscowi mieszkańcy. W latach 80. XX wieku zostało zastąpione przez nowy wizerunek, który możemy podziwiać do dziś. W 2011 doszło do kolejnych prac odnowieniowych prowadzonych dzięki staraniom parafii Brata Alberta, która z miejscowego kościoła poprowadziła stacje Drogi Krzyżowej.
Województwo: małopolskie
Gmina: Liszki