Czas powstania: 1687-1689

Opis cech fizycznych: Znajduje się na szczycie niewielkiego wzgórza, które góruje nad okolicami i nazywane jest Opacią Górką (235 m. n. p. m). Nazwa ta wiąże się z faktem, że teren ten, zwany Czernichówkiem, należał przez wieki do zakonu benedyktynów z Tyńca.

Opis kontekstów historycznych: Kaplica Różańcowa powstała pod koniec XVII wieku (1687-1689) kiedy to w Polsce powoływano sporo bractw różańcowych (w XVIII wieku kontynuowano ten proces). Jej fundatorem był czernichowski proboszcz ks. Wawrzyniec Kamerer. Kaplica posiada charakterystyczny kształt niemal regularnego ośmioboku ponoć wzorowany na kaplicach budowanych przez templariuszy. Już w 1704 przechodziła generalny remont. W 1783 pisano o niej, że „kościółek […] w murach dobry, w dachu zły, upadkiem grożący […] żadne odtąd odprawiać się nie mają nabożeństwa. Mury kaplicy zbudowane są z białego wapienia, a ona sama znajduje się na skale. Kiedyś od wschodu przylegała do niej niewielka zakrystia, którą wyburzono w 1926. Wnętrze kaplicy zawierało pilastry bez głowic. Podczas przeprowadzanych w niej badań architektonicznych odkryto nikłe pozostałości znajdujących się tam dawniej polichromii.
Czernichowska Kaplica Różańcowa od 1977 wpisana jest do rejestru zabytków Małopolski. Niestety przez wiele lat jej stan techniczny stawał się coraz gorszy, a z tego powodu w 2005 r. zlikwidowano nawet jej wieżyczkę. Obecnie obiekt jest ogrodzony i niedostępny do zwiedzania.

Kaplica Różańcowa w Czernichowie, fot. Piotr Kapusta, 3 listopada 2018.
 Model Kaplicy Różańcowej w Czernichowie, fot. Piotr Kapusta, luty 2013
Obraz Agaty Macugi przedstawiający Kaplicę Różańcową w Czernichowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj