Czas powstania: prawdopodobnie 1870

Opis cech fizycznych: Figura znajduje się przy ulicy Jana Matejki 57 w Przegini Narodowej i obecnie jest z niej dobrze widoczne, ale przez lata była zasłonięta trzema lipami. Matka Boska umieszczona jest na wysokim, jasnym cokole i stoi pod osłaniającym ją niebieskim daszkiem zwieńczonym krzyżem.

Opis kontekstów historycznych: Prawdopodobnie pochodzi ona z 1870 roku – dawniej widoczna była na niej taka data. W lipcu 2022 wymieniono w niej nakrycie wykonując nową aluminiową, pokrytą lakierem wypalanym w piecu. Prace te wykonał Pan Stanisław Bukowski. Pomagali mu Pan Andrzej Rakoczy z córką Małgorzatą, którzy zajęli się pomalowaniem samej figurki Matki Boskiej. Dawniej był to ważny dla społeczności Przegini Narodowej obiekt – podobno tutaj kiedyś odbywał się święcenia pokarmów na Wielkanoc zanim przeniesiono je do Matejkówki. Pod kapliczką z figurą Matki Boskiej organizowano również różne nabożeństwa dla mieszkańców Przegini Narodowej, np. majówki, które kończyły się pieśnią „Wszystkie nasze dzienne sprawy”; pod nią rozpoczynały się pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej.
Dawniej kapliczką opiekował się m.in. Władysław Bukowski (1888-1978) – dziadek Pana Stanisława.
Na cokole, na którym znajduje się kapliczka, widnieje niezbyt czytelny obecnie napis, który brzmi mniej więcej „Na pamiątkę wierności żona Marianna. Jan Tatar”.

Województwo: małopolskie

Gmina: Czernichów

Odnowiona w 2022 roku kapliczka z figurą Matki Boskiej przy ulicy Jana Matejki 57 w Przegini Narodowej. Fot. Piotr Kapusta, 24 lipca 2022.
Odnowiona w 2022 roku figura Matki Boskiej przy ulicy Jana Matejki 57 w Przegini Narodowej. Fot. Piotr Kapusta, 24 lipca 2022.
Napis „Jan Tatar” na cokole odnowionej w 2022 roku kapliczki z figurą Matki Boskiej przy ulicy Jana Matejki 57 w Przegini Narodowej. Fot. Piotr Kapusta, 24 lipca 2022.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj