Czas powstania: poł. XIV wieku

Opis kontekstów historycznych:

Zamek w Bobolicach to najbardziej znana warownia znajdująca się w gminie Niegowa. Zbudowany został w połowie XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, jako kolejna warownia strzegąca południowej granicy Państwa Polskiego. Jego zadaniem była ochrona przed najazdami ze strony Śląska, należącego ówcześnie do Korony czeskiej.

Początki upadku twierdzy datuje się na 1587 roku. Podczas wojny domowej,  w roku tym zamek najechał i zdobył pretendent do polskiego tronu Maksymilian Habsburg. Kolejne znaczne zniszczenia zostały dokonane w czasie wojen ze Szwedami. Od tego czasu następowała szybka degradacja królewskiej warowni. Jan III Sobieski zatrzymał się w Bobolicach w drodze pod Wiedeń w 1683 roku, jednak ze względu na zły stan zamku wolał spędzić noc pod namiotem, niż ryzykować nocleg w bardzo zniszczonym budynku. Później zamek został częściowo odbudowany, a pod koniec XVIII ostatecznie opuszczony.

W 1882 roku ziemię z ruinami zamku otrzymała rodzina Baryłów, których spadkobiercy w 1999 roku odsprzedali ruinę senatorowi Jarosławowi Laseckiemu. Nowy właściciel podjął się rekonstrukcji warowni.

Opis obiektu:

Warownia wznosi się malowniczo na wapiennej skale. Zamek składa się z dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego z cylindryczną wieżą. Jak przed wiekami dziś do zamku wiedzie most zwodzony usytuowany nad suchą fosą. Stropy pokryte są gontem. Prace rekonstrukcyjne trwały 12 lat i zakończyły się w 2011 roku. Podzieliły one środowisko naukowe, ponieważ brak jest zachowanych rycin oraz planów pierwotnego obiektu. Pomimo prac archeologicznych, jego odbudowa jest formą odtworzenia, opiera się na interpretacji zachowanych oryginalnie fragmentów murów. Warto podkreślić ze do jego odbudowy wykorzystano tradycyjne materiały, w postaci kamienia wapiennego i opracowanej specjalnie zaprawy murarskiej.

Województwo: śląskie

Gmina: Niegowa,

wieś Bobolice, powiat myszkowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj