Zabytkowa kaplica w Pysznicy

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Obiekt wpisany do rejestru zabytków jako kaplica pw. NMP, drewn., I poł. XIX (podawana też jest data 1792 r.), nr rej.: A-198 z 20.03.2007 i należy do parafii rzymskokatolickiej w Pysznicy.

  Kaplica zlokalizowana jest u zbiegu ul. Wolności i Żwirowa w Pysznicy. Obiekt powstał w I połowie XIX wieku (źródła jako datę budowy podają też 1792 rok). Wybudowany z drewna, o konstrukcji zrębowej, oszalowany. Nawa zbudowana została na planie prostokąta z niewyodrębnionym, trójkątnym zamknięciem w części ołtarzowej. Od południa wejście przez kwadratową kruchtę. Dach pokryty blachą, nad korpusem dwuspadowy, od strony ołtarzowej odpowiednio do rzutu trójpołaciowy. Na kalenicy znajduje się sześcioboczna wieżyczka sygnaturki zakończona ażurową latarnią i hełmem zwieńczonym kutym krzyżem. Drzwi do kruchty i do kaplicy deskowo-szpągowe z zawiasami pasowymi i zamkiem wierzchnim kowalskiej roboty. Wnętrze jest jednoprzestrzenne, dostępne od strony kruchty. W ścianie wschodniej przejście do zakrystii. W części południowej chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Wnętrze pokryte dekoracją malarską o charakterze ludowym. Kaplica ta jest najstarszym tego typu obiektem na terenie gminy Pysznica. Posiada niepowtarzalną dla tego obszaru dekorację malarską zarówno pod względem formy jaki techniki wykonania. Walory artystyczne i historyczne, a także znikomy stopień przekształceń sprawiły, iż została objęta ochroną konserwatorską.

  Kaplica wybudowana w XIX wieku z fundacji Stanisława Wojciechowskiego. W główny ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Śnieżnej, a na bocznych ścianach dawniej były obrazy Świętych, które obecnie znajdują się na plebanii w Pysznicy. Zewnętrzna część kaplicy była odnawiana, natomiast wnętrze z unikatowymi malowidłami czeka na odrestaurowanie.

  W tej kaplicy raz w roku odbywa się Msza Św. – w drugi dzień Zielonych Świąt. Miejscowi modlą się w kaplicy w maju i październiku podczas nabożeństw maryjnych oraz są w tym miejscy święcone pokarmy w Wielką Sobotę.

  Kaplica ma wygląd „małego kościoła” – znajduje się w jej wnętrzu ołtarz, z obrazem Matki Bożej Śnieżnej i zakrystia, gdzie przechowywano mszał i szaty liturgiczne, przy ścianach stoją ławki, a na wieży wisiał dzwon zabrany przez władze austriackie w czasie I wojny światowej. Dach pierwotnie był kryty gontem, a następnie na początku XX w. został pokryty blachą, która przez dziesiątki lat służyła temu obiektowi. W latach 90. XX w. kaplice odrestaurowano. Z pieniędzy parafian pokryto koszty prac stolarskich i ciesielskich oraz materiału. Dach pokryto nową blachą miedzianą przy udziale środków z gminy Pysznica

  Od 2007 roku w porozumieniu z Podkarpackim Konserwatorem Zabytków przy obiekt prowadzono prace remontowe z zewnątrz. Wykonano nowe drzwi wejściowe, opaskę chodnikową, odwodnienie i aranżację zieleni. Wsparcia w ratowaniu zabytku udzieliła gmina Pysznica.

  Na uwagę zasługuje fakt, że w majowe wieczory okoliczne dzieci idą do kaplicy na majówkę, by posłuchać starych pieśni, jakich nigdzie indziej nie można usłyszeć.