Sala Neoplastyczna współcześnie. Fot. ms

Łódzkie Muzeum Sztuki ms1 jest jedną z najstarszych placówek muzealnych sztuki nowoczesnej na świecie. Posiada wyjątkowy zbiór, bo tworzyli go artyści awangardowi w dwudziestoleciu międzywojennym, przekazując dzieła na poczet przyszłego muzeum.


Początki Muzeum Sztuki sięgają 1930 r., a jego podstawą jest kolekcja sztuki nowoczesnej grupy „a.r.”, zgromadzona w latach 1929-1932 i uzupełniana do 1938 r. Zbiory zaczęto gromadzić z inicjatywy Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro i Henryka Stażewskiego oraz poetów Jana Brzękowskiego i Juliana Przybosia. Zbiór stanowi przegląd awangardowych nurtów i tendencji końca lat 20. XX w. W jego skład wchodzą obrazy takich artystów, jak: Fernand Léger, MaxErnst, Hans Arp i Sophie Taeuber-Arp, Theo van Doesburg, Leon Chwistek, Tytus Czyżewski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, czyli przedstawicieli kubizmu, surrealizmu, formizmu oraz nurtu czystej formy. W ms1 znajduje się wyjątkowa Sala Neoplastyczna, zaprojektowana przez Władysława Strzemińskiego, która stanowiła centrum ekspozycji Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r”. W 2008 r. kolekcję przeniesiono do budynku ms2, ale Salę Neoplastyczną pozostawiono w miejscu powstania. Wokół niej zaprezentowano prace współczesnych artystów odnoszących się do konstruktywistycznego dziedzictwa w ramach projektu „Sala Neoplastyczna. Kompozycja Otwarta”.
Obecnie Muzeum Sztuki posiada trzy oddziały: ms1 (ul. Więckowskiego 36), ms2 (ul. Ogrodowa 19) oraz Muzeum Pałac Herbsta (ul. Przędzalniana 72). Kolekcja, którą prezentuje ms1 i ms2 koncentruje się głównie na sztuce XX i XXI w. Muzeum określa swoją misję jako „kreowanie warunków umożliwiających współczesnemu odbiorcy komunikację z twórczością artystyczną minionych i obecnych pokoleń, a poprzez to rozbudzanie w nim umiejętności samodzielnego widzenia, rozumienia i odczuwania otaczającej go rzeczywistości”.


Adres: ms1, ul. Więckowskiego 36.

Sala Neoplastyczna. 1948. Fot. ms
MS1. Fot. arch. ms

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj