Czas powstania

XVIII w.     

Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

Zabytkowy kompleks pałacowy w Pińczycach otoczony jest starym kamiennym murem z dwiema narożnymi sześciobocznymi basztami. Zabytkowy mur z basztami stoi na planie sześcioboku. Prawdopodobnie dawniej baszty pełniły funkcje stróżówek.

Opis kontekstów historycznych

Pałac powstał w  XVIII wieku. Należał do włoskiego rodu Bontanich.  W XIX wieku został przebudowany na plebanię. W trakcie przebudowy usunięto m.in.: portyk i zmieniono kształt dachu przez co obecny obiekt posiada niewiele cech stylowych.

Okazały pałac Bontanich czasy świetności ma już dawno za sobą. Zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku, początkowo stanowił schronienie dziedziców Pińczyc. Uszkodzony w czasie pożaru i wielokrotnie przebudowywany stracił na stylowym wyglądzie.

Pałac pełnił różnorodne funkcje. Była tu szkoła, a nawet posterunek milicji obywatelskiej. Obecnie mieści się tu plebania i świetlica dla dzieci. Wewnątrz znajduje się pokaźna sień, do której można było wjechać bryczką czy powozem, aby schronić się przed deszczem. Na parterze były pomieszczenia gospodarskie i pokoje, na górze, gdzie prowadzą kręte schody, znajdowała się duża sala balowa z wyjściem na balkon. Stąd goście mogli obserwować okolicę. Obecnie portyku i balkonu nie ma.

Na terenie dawnego dworu znajduje się również stary kościół pw. św. Michała Archanioła jak i współczesny kościół parafialny.

Obok plebani stoi lipa szerokolistna, która jest pomnikiem przyrody.

Dane identyfikacyjne

Województwo:          śląskie                                                         

Gmina:      Koziegłowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj