Czas powstania:
1740 rok
Opis cech fizycznych:
Kamienna rzeźba przedstawiająca św. Jana Nepomucena w stroju kapłańskim, w sutannie, komży i birecie. Nepomucen na lewym ramieniu trzyma masywny krucyfiks. Nad głową świętego metalowa aureola pozbawiona gwiazd. Rzeźba ustawiona na szerokim postumencie na rzucie prostokąta, z wyciętymi frontowymi narożnikami. Szeroki cokół ujęty w ozdobne woluty z grubym, liściastym fryzem. Od frontu dostawiona płyta z napisem „A PRAESENTI ET AETERNA GONEVSIONE LIBERA NOS SENGTE IOANNES NEPOMUCENE AD 1740”
Opis kontekstów historycznych:
Rzeźba obecnie znajdująca się w pobliżu plebani parafii św. Marcina i Doroty w Wojkowicach Kościelnych. Pierwotnie zlokalizowana w nieco innym miejscu – przeniesiona na obecne w trakcie regulacji drogi przebiegającej przez Wojkowice Kościelne.
Figury Jana Nepomucena będącego patronem jezuitów, Pragi, spowiedników, szczerej spowiedzi, tonących, przewoźników, flisaków, rybaków, młynarzy, pielgrzymów, umierających często stawiane były na terenach wiejskich i miejskich. Wizerunki tego świętego jako opiekuna wody, mostów, wodopojów, brodów i przepraw promowych, chroniącego od suszy do dnia dzisiejszego spotkać można w pobliżu rzek i stawów.
Dane identyfikacyjne:
województwo śląskie
Gmina Siewierz, Wojkowice Kościelne