Figura św. Floriana, Siewierz, fot. Bartosz Gawlik

Czas powstania:

nieznany

Opis cech fizycznych:

Kamienna figura świętego Floriana przedstawionego w stroju rzymskiego żołnierza, stojącego w lekkim kontrapoście, patrzącego przed siebie. Święty w prawej ręce trzyma skopek z którego wodą oblewa płonący budynek. Lewą ręką podtrzymuje wysoką chorągiew zwieńczoną metalowym krzyżem. Rzeźba malowana. Pozostałości łuszczącej się farby.

Figura świętego Floriana na siewierskim rynku, 1931 r., Narodowe Archiwum Cyfrowe, za: fotopolska.eu

Opis kontekstów historycznych:

Figura św. Floriana pierwotnie znajdowała się na siewierskim rynku i podobnież jak kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena ogrodzona była niskim, żelaznym płotkiem. W latach 40. XX w. została przeniesiona na teren przy kościele św. Macieja Apostoła w Siewierzu znajdującego się w pobliżu rynku.

W religijności św. Florian jest patronem chroniącym od pożaru, powodzi i sztormów. Uznawany jest za opiekuna osób zawodowo związanych z ogniem: strażaków, hutników, piekarzy, garncarzy oraz kominiarzy.

Święty Florian najczęściej przedstawiany jest jako rzymski żołnierz ubrany w tunikę, napierśnik i hełm. Jego atrybutami są: naczynie z wodą (skopek, dzban) z którego leje wodę na płonący dach, dom lub kościół. W ręku trzyma chorągiew zwieńczoną krzyżem. Czasem przedstawiany jest z młyńskim kołem na szyi, mieczem, palmą męczeńską, tarczą bądź orłem.

Figura św. Floriana gaszącego pożar, Siewierz, fot. Bartosz Gawlik

Dane identyfikacyjne:

województwo śląskie

Gmina Siewierz, Siewierz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj