Lata życia

XVII w.

Opis Gminnego Cudu Regionuhttp://Źródło: http://historia.kozieglowy.org/

Z historią Koziegłów związana jest postać Aleksandera Denisa (Dynisa), którego pamięć przetrwała do dzisiaj dzięki marmurowej tablicy w kościele parafialnym. Był jednym z zarządców koziegłowskiego zamku – sprawował urząd starosty. Prawdopodobnie Denis miał czarny kolor skóry i pochodził z południa Europy. Mógł być przykładem mody na egzotykę Europy.
Pierwszą żoną Denisa była panna Chlewicka. Po jej śmierci wdowiec ożenił się z wdową Barbarą Chroniowską Rudnicką z Zagorzan. Oboje zmarli ok. 1636 roku. Aleksander i Barbara mieli w kościele parafialnym swoją kaplicę. Jeszcze przed śmiercią (1616) zbudowali dla siebie grobowiec i ozdobili marmurowym epitafium. W następnych latach zasypano grobowiec innymi kośćmi, a kaplicę zamieniono na schowek „rzeczy niekoniecznie przydatnych”.
Sławy Denisowi przysporzył też Walerian Nekanda –Trepka, (1585-1640) fundując mu stronę w swojej książce – Liber generationis plebeanorum. Inny tytuł tej książki to; Liber chamorum (Księga chamów). Trepka lustrator tamtych czasów nie mógł zboleć, że ludzie tacy jak Denis posługiwali się tytułem szlacheckim, a pochodzili z plebsu.
Tak Walerian Nekanda Trepka napisał o Denisie: „Dynis Aleksander, Murzyn, sługa biskupa krakowskiego. Temu zasługi dał był biskup… Za starostę w Koziegłowach był w Siewierszczyźnie. Żyw był i Anno 1633. Pojął był bękartkę pana Chlewickiego, co jej brat, też bękart, zwał się Rudnickim; o tym pod R. Z tą miał dwóch synów i dziewkę. Był służka, syn Formana z Koziegłów. Żywi byli rodzice oba jego i 1633, na przedmieściu folwark mieli. Ten syn uczył się pierwej kuśnierstwa, a służąc Dynisowi, za szlachcica udawał się. Jeden z jego synów, Rodacki, „chłop czarny, wysoki, dorodny, duży”, brał udział w wojnie 30-letniej, (…) Wychował się u Dynisa, potem wyprawiał go na żołnierską z lisowszczyki kilka razy i anno 1622. Zaś nadsługował p. Leśniowolskiemu, staroście zatorskiemu, i anno 1631. Chłop czarny, wysoki, dorodny, duży, miał lat w tem to roku ze 40 kilka. Potem od r. 1632 u pana starosty lelowskiego Szyszkowskiego nadsługiwał.
Bawił i przy ojcu Dynisie. Rodawski drudzy go chłopi tak zwali. Tego, gdy z cesarskiej przyjechał anno 1637, zabił ktoś i pobrał od niego pieniądze i rzeczy.”.

Dane identyfikacyjne

Województwo:          śląskie                                                         

Gmina:      Koziegłowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj