Rok powstania – XIX wiek.

Opis cech fizycznych

Stary cmentarz komunalny znajduje się przy ulicy Zielonej, tuż nad rzeką Jasiołką.

Opis kontekstów historycznych

Najstarsza zachowana nekropolia w Jaśle.

Jednym z najstarszych obiektów jest wymurowana w latach1859-1862 kaplica w stylu neogotyckim pw. Jezusa Ukrzyżowanego. Zastąpiła ona wcześniejszą drewnianą, która została przeniesiona na cmentarz parafialny w Jedliczu. W latach 30. XX wieku kaplica  cmentarna w Jaśle została odnowiona, a jej wnętrze pokryły freski malarza Zdzisława Truskolaskiego przedstawiające czyściec. Jako zbyt awangardowe zostały zamalowane z nakazu ówczesnego proboszcza jasielskiego.

Po zniszczeniu kościołów jasielskich w 1944 r. kaplica pełniła rolę kościoła parafialnego. Na ścianie zewnętrznej kaplicy umieszczono drewnianą figurę Chrystusa Ukrzyżowanego, przeniesioną z posesji, która została sprzedana w ręce żydowskie. W ostatnich latach kaplica została odnowiona. Na ścianach zewnętrznych kaplicy umieszczone zostały pamiątkowe tablice poświęcone pamięci bohaterom Powstania Styczniowego, św. Maksymilianowi Marii Kolbe, pamięci ofiar zbrodni katyńskich, pamięci ofiar Starobielska, Kozielska i Ostaszkowa, poległym w walce z armią czerwoną pod Firlejówką w 1920 r., modlitwa do Ukrzyżowanego.

Przy centralnej alejce wiodącej do Kaplicy znajduje się grób jedynej córki Ignacego Łukasiewicza Marianny zmarłej w 1860 r. Wśród pozostałych alejek odnajdujemy groby osób zasłużonych dla miasta Jasła: profesorów, burmistrzów, księży, uczonych, lekarzy oraz nauczycieli. Większość starych nagrobków ulokowana jest wzdłuż alei prowadzącej do Kaplicy Cmentarnej i w jej sąsiedztwie. W 1915 r. bezpośrednio za Kaplicą Cmentarną powstał cmentarz wojskowy.

Województwo Podkarpackie

Gmina Jasło

Bibliografia:

„Encyklopedia Jasła”, pod red. Zdzisława Świstaka, Jasło 2010,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj