Czas powstania

1722–1726

Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

Parafialny Kościół pw. św. Jana Chrzciciela zbudowany został w latach 1722–26 z fundacji Jerzego Lubomirskiego. Jest to jednonawowa świątynia zbudowana na planie krzyża, którego ramiona tworzą dwie kaplice. W jej ołtarzu głównym widnieje barokowy obraz pt. „Chrzest Chrystusa”.

W krypcie kościoła spoczywa zmumifikowane ciało żołnierza konfederacji barskiej.

Opis kontekstów historycznych

Parafia została erygowana 26 lutego 1552 roku przez arcybiskupa Mikołaja Dzierzgowskiego, wydzielono ją z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mstowie. Pierwotny kościół był drewniany, zbudowany być może przed założeniem parafii, spalił się 1 września 1719 roku. Ówczesny proboszcz Łęczyński chcąc uniknąć podobnych nieszczęść, postanowił wybudować nowy, murowany kościół poza miastem. Prace rozpoczęły się w 1719. Finansowego wsparcia udzielili starości olsztyńscy: książę Jerzy Lubomirski, który zezwolił na wyburzenie części zdewastowanego zamku i wyrąb drzewa z lasu oraz jego następca Wojciech z Kurozwęk Męciński. Ostatecznie budowa kościoła została ukończona w 1726. Ołtarze konserwował Ambroży Bieganowski.
Przy kościele olsztyńskim istniały swego czasu trzy bractwa, w tym Bractwo Aniołów Stróżów, szerzone przez paulinów z klasztoru jasnogórskiego. To właśnie bractwo miało największe zasługi na polu kultu anielskiego. Wiele anielskich symboli zdobi ściany kościoła, a jedna z kaplic jest kaplicą Świętych Aniołów. Wokół świątyni rosną piękne stare lipy – pomniki przyrody.

      Dane identyfikacyjne

Województwo: Śląskie
Gmina: Olsztyn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj