Pl. Małachowskiego 3

1898-1900

Jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych galerii sztuki współczesnej w Polsce.

Początki Zachęty wiążą się z powstałym w 1860 r. Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych. Głównym celem działalności TZSP było propagowanie sztuki polskiej poprzez działalność wystawienniczą oraz pomoc i zachętę dla młodych twórców.

Z powodu braku własnej siedziby, wystawy organizowano w wynajętych salach. W wyniku konkursu projekt i budowę galerii realizował Stefan Szyller. Uroczyste otwarcie miało miejsce 15 grudnia 1900r.

W Zachęcie można było podziwiać obrazy historyczne np. zaprezentowano Bitwę pod Grunwaldem J. Matejki , obrazy Józefa Chełmońskiego. Na licznych wystawach prezentowano czołowych przedstawicieli Młodej Polski: Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera. Nie zabrakło światowych sław, między innymi Pabla Picasa, Paula Cezana, Maxa Ernsta czy Fernanda Legera.

W 1922 roku w Zachęta stała się tłem tragicznego wydarzenia, został tam zastrzelony pierwszy Prezydent Rzeczpospolitej Gabriel Narutowicz.

W Zachęcie zawsze trafisz na ciekawą wystawę, ale jest to także miejsce w szerszym kontekście związane z kulturą. Odbywają się tu spotkania z artystami, koncerty, pokazy filmowe, lekcje muzealne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj