Park im. Józefa Piłsudskiego, to jedno z ulubionych miejsc odpoczynku mieszkanek i mieszkańców stolicy. Określnie Pole Mokotowskie, kryje w sobie dwie istotne pułapki. Wbrew nazwie, tylko, ten trzeci, najmniejszy fragment (wzdłuż ulicy Rastafińskich) należy do Mokotowa. Największy, to już Ochota (ok. 71%), natomiast teren na wschód od al. Niepodległości włączony jest do Śródmieścia. Druga, to kwestia użycia liczby, jedyna i poprawna forma, to Pole. Osoby, które nie znają historii, używają liczby mnogiej, bo przecież są dwa, rozdzielone szeroką arterią. Do 1916 roku, były to tereny podmiejskie.

W 1818 urządzono Mokotowskie Pole Wojenne, na placu musztry ćwiczyła wówczas kawaleria. Południowa granica obecnego parku dochodziła do drogi, która z czasem przekształciła się w ulicę Rakowiecką. Więcej przeczytamy tutaj.

Trudno dzisiaj, ze względu na podział administracyjny, przypisać wydarzenie, czy obiekty funkcjonujące na Polu, do dzielnic, do których obecnie należy. A działo się tu bardzo dużo. Początki polskiego lotnictwa, i wojskowego, i cywilnego, słynny tor wyścigów konnych. Właśnie, tutaj kończyły się 17 maja 1935 warszawskie uroczystości żałobne marszałka Józefa Piłsudskiego. Ciekawostka, tablica upamiętniająca, te uroczystości, a odsłonięta przez UD Ochota w 2006 roku, zawiera napis Pola Mokotowskie..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj