Brzegi Andriollego

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Historyczny Otwock narodził się w Brzegach i nierozerwalnie wiąże się z historią Michała Elwiro Andriollego, powstańca styczniowego i rysownika, który zyskał sławę tworząc ilustracje do „Pana Tadeusza” autorstwa Adama Mickiewicza. W 1880r. Andriolli kupił ponad 200 ha, leżących nad Świdrem, ziemi i lasu, dawniej wchodzących w skład folwarku Anielin. W 1881r. Zgodnie z życzeniem Andriollego, formalnie zmieniono nazwę zakupionych przez niego ziem na Brzegi.

  W Brzegach Andriolli zaprojektował i wybudował 14, przeznaczonych do wynajęcia, drewnianych willi. Wille budował w charakterystycznym dla siebie stylu, w licznymi drewnianymi zdobieniami i ornamentami. Projektując wille nawiązywał do architektury drewnianej, którą możemy obserwować w Alpach i na Syberii. Projekt Andriollego szybko zyskał na popularności i w kolonii zaczęli pojawiać się kolejni goście i letnicy (gościli tu m.in. Józef Piłsudski, Władysław Reymont czy K.I. Gałczyński, któremu to styl willi budowanych z inicjatywy Andriollego, zawdzięcza swoją nazwę).

  Styl świdermajer zyskał ogromną popularność i stał się zalążkiem letniskowego Otwocka. Po ówczesnej kolonii Andriollego nie ma już śladu, a budowane przez niego wille nie istnieją. Miejsce kolonii upamiętnia ustawiona nad brzegiem rzeki Świder ławeczka. Teren dawnej kolonii zajmuje obecnie ośrodek szkoleniowo – konferencyjny Z-Hotel.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł