Cerkiew pod wezwaniem św. Jerzego i św. Jana Chrzciciela, obecnie kościół św. Jana Chrzciciela i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, wzniesiono w latach 1889-1890. Wcześniej istniała w Hostynnem cerkiew drewniana, ale nie jest pewne czy znajdowała się w tym samym miejscu.
Parafia prawosławna w latach 1919-1936 istniała nieprzerwanie, czemu próbowano przeczyć, twierdząc, że w r. 1919 cerkiew została zamieniona na kościół rzymskokatolicki. Wskazano jednak, że jeszcze w 1927 r. w Hostynnem funkcjonowała prawosławna parafia. W okresie międzywojennym w hostyńskiej parafii prawosławnej posługę duchową pełnił ks. Jan Kotorowicz – autor wspomnień z bieżeństwa pt. „Ciernisty szlak Chełmszczyzny”.
Cerkiew została poważnie zniszczona w okresie II w. św. a w latach 50-tych XX w. odremontowano ją. W 1964 r. przebudowano wieże, usuwając typowe dla architektury cerkiewnej elementy. Przy cerkwi znajdował się cmentarz, który został zniszczony po przejęciu w 1949 r. świątyni prawosławnej przez kościół rzymskokatolicki. Na cmentarzu tym zachował się tylko jeden nagrobek prawosławnego duchownego z 1885. Nagrobek był klejony i malowany olejną farbą a obecnie leży rozczłonkowany. Takich zniszczonych i skupionych w pobliżu kościoła pomników było więcej, ale zostały uprzątnięte w nieznane miejsce.
Na cmentarzu w Hostynnem założonym po 1875 r. a użytkowanym do końca II w. św., pozostał także tylko jeden pomnik prawosławny, póki co jeszcze zachowany w całości. Inne nagrobki prawosławne, podobnie jak na cmentarzu przycerkiewnym, zostały zniszczone (gdy w 1979 r. cmentarz był powiększany – D. Kawałko).
Edyta Repeć