Kościół późnogotycki z końca XV w. Rozplanowany na rzucie prostokąta. Kościół murowany z głazów narzutowych. Przebudowany w 1604 r. (wieża i dekoracja blendowa szczytu wschodniego). Zniszczony w 1945 r. Do 2014 roku obiekt znajdował się w ruinie, obecnie odbudowany.
Pierwsza wzmianka pisana świadcząca o istnieniu kościoła w Węgorzycach pochodzi z 1491 r., a więc wybudowanie kościoła w Węgorzycach datuje się na koniec XV wieku. Była to prawdopodobnie świątynia jednonawowa, bezwieżowa wzniesiona z głazów narzutowych. Na początku XVII wieku gruntownie przebudowano świątynię, dobudowując również wieżę. Między XIX a XX wiekiem dobudowano ceglaną kruchtę – w takim kształcie kościół przetrwał do 1945 r. W czasie wojny został uszkodzony dach świątyni, a tym samym kościół popadał w ruinę.
Konsekracja kościoła odbyła się w październiku 2014 roku. Z funduszy na modernizację obszarów wiejskich na Pomorzu Zachodnim przeznaczono na remont kościoła 300 tys. zł, gmina Osina dołożyła 50 tys. zł., bardzo dużo pracy włożyli mieszkańcy wsi.
Cmentarz przykościelny czworoboczny, wyznaczony murowanym ogrodzeniem, z tablicami upamiętniającymi dawnych mieszkańców oraz licznymi krzyżami i pomnikami nagrobnymi.
Ruiny kościoła z cmentarzem wpisane zostały do rejestru zabytków Nr 1148.
Województwo: zachodniopomorskie
Gmina: Osina