Wzgórze Kościółek, nazwane też Zamczyskiem to wzniesienie położone w widłach dolin rzek Tanew i Jeleń.
Wzgórze to porośnięte jest lasem mieszanym, otoczone wałem ziemnym grodziska, które pochodzi z XII – XIII w. Ślady osadnictwa datuje się na VIII – IX w. Prawdopodobnie miejsce to nie było stale zamieszkiwane, a służyło jedynie za schronienie w czasie najazdów nieprzyjaciół.
Według legendy, którą opowiadają miejscowi przewodnicy stał tam potężny zamek zbudowany przez rycerza o imieniu Gołdap, który miał bardzo ładną córkę o imieniu Tanewa…
Od tamtej pory mieszkańcy przepływającą tam rzekę nazywają Tanwią, całe wzniesienie Gołdą, Gołdapowym Zamkiem lub zwyczajnie Zamczyskiem.
Na początku XVII w. na wzgórzu powstała cerkiew unicka z klasztorem bazylianów, którą ufundował Tomasz Zamoyski. W 1748 r. zamieniono ją na kościół św. Jana Nepomucena, ale z powodu odległego miejsca nie cieszył się dużą frekwencją i w 1796r. został rozebrany.
Podczas powstania styczniowego oraz ostatniej wojny na wzgórzu ukrywali się powstańcy i partyzanci. Wydarzenia te upamiętnia krzyż i pomnik, znajdujące się na szczycie Kościółka.
Na wzgórze Kościółek, lub inaczej Zamczysko dojdziemy niebieskim szlakiem Szumów.