W 1866 r. wybudowany pałac wraz z budynkami gospodarczymi.

Współcześnie zespół pałacowo-parkowy stanowi zabytek. W skład niego wchodzi dwór, budynki gospodarcze z XIX wieku, park o powierzchni nieco ponad 1 ha, na których zachował się drzewostan z XIX wieku. W 2008 r. drzewom w założeniu pałacowo-parkowym nadano status Pomnika Przyrody. Aktualnie w parku znajduje się ścieżka edukacyjna.

Wieś powstałą w XV wieku. Był to majątek rycerski. Z II poł. XIX wieku pochodzi dwór, a na przełomie XIX i XX wieku należał on do rodziny Czarlińskich – jednej z najbardziej znanych rodzin ziemiańskich w okolicy. Emil Czarliński nabył majątek w 1862 r. W 1866 r. wybudował obecny pałac.  Na początku XX wieku dokonano przebudowy pałacu. Ostatnim właścicielem dworu z rodziny Czarlińskich był Leszek Czarliński, rozstrzelony na Barbarce przez hitlerowców. Po wojnie właścicielem majątku został Skarb Państwa Polskiego. Pałac został odrestaurowany w 1994 r.

Przedstawiciele Czarlińskich byli udziałowcami rady nadzorczej Cukrowni Chełmża. Z tym miejscem również związana jest inna bardzo ważna postać dla całego regionu – Stefan Łaszewski, wojewoda pomorski, który urodził się w Brąchnówku.

Aktualnie w pałacu mieści się Wiejskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Edukacja i Przyszłość”, Fundacja Ziemia Gotyku Lokalna Grupa Działania i działające na terenie gminy toruńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Niemożliwych „Motyka”.

                                                                                                                                                                                                            

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj