Zespół folklorystyczny „Polskie Kwiaty”

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Zespół powstał w 2014 r.

  Organizatorem zespołu jest Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża. W skład zespołu wchodzi 20 osób. Repertuar i aranżacja jest przygotowywana na podstawie zebranego materiału etnograficznego i historycznego, ale i współczesnych utworów. Jest to zespół wokalno-instrumentalny, zespół, w którym angażują osoby w różnym wieku. Zespół ma charakter reprezentacyjny, występuje na wszystkich ważnych wydarzeniach kulturalno-społecznych Gminy Chełmża, stanowi wyraźny punkt poczucia lokalnej dumy.

  Zespół POLSKIE KWIATY powstał w 2014 roku dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Obecnie zespół liczy 20 osób  wraz z zespołem muzycznym, w skład którego wchodzą takie instrumenty jak: akordeon, instrument klawiszowy, skrzypce, klarnet, flet, bęben, gitara basowa. Jest to zespół międzypokoleniowy.  Zespół prowadzą Teresa i Marek Pużanowscy – muzycy nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem.

  Repertuar zespołu to przede wszystkim  pieśni tradycyjno-ludowe, lokalne przyśpiewki i piosenki folkowe, jak również koncerty okolicznościowe: patriotyczne, kolędowe, dożynkowe, z okazji Dnia Matki, kościelne-maryjne. Zespół ma za sobą kilkadziesiąt koncertów lokalnych i ponadlokalnych oraz kilka ważnych nagród m.in. Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na Przeglądzie Zespołów Ludowych w Golubiu Dobrzyniu w 2018 roku; I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów ARS 2018 we Włocławku w kategorii Muzyka. W 2019 roku podczas XIX  Przeglądu Zespołów Ludowych w Golubiu Dobrzyniu zespół zdobyła Puchar Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

  W 2019 roku zespół wystąpił w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu w ramach koncertu z okazji Dnia Kobiet organizowanego przez Starostę Toruńskiego.

  W 2018 roku w ramach projektu zrealizowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich  2014-2020 zespół nagrał i wydał swoją pierwszą płytę na którą składa się 10 utworów. Zespół jest prowadzony w ramach działalności Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża.