Będąc tu nie sposób ominąć pięknego uzdrowiskowego centrum z pijalnią wód. Spostrzegawczy zauważą też, że wielu miejscowych często podąża do naturalnego źródła w górnej części miejscowości, aby nabrać tamtejszej wody do domu.

fot. Centrum Jedliny-Zdroju
Centrum Jedliny-Zdroju

Jedlina-Zdrój ma bogatą i barwną historię. Miasteczko jest atrakcyjne nie tylko dla kuracjuszy. To doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, ludzi aktywnych sportowo, turystów i seniorów.

Jedlina Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną na wysokości ok. 500 m.n.p.m. w malowniczej dolinie pomiędzy zalesionymi wzgórzami Kobieli i Rzepiska leżącym w pasmach Gór Wałbrzyskich i Sowich, na południowym zachodzie Województwa Dolnośląskiego.

fot. Pijalnia wód
Pijalnia wód

Jedlina Zdrój posiada status miejscowości uzdrowiskowej. W uzdrowisku leczone są choroby układu oddechowego tj. dychawica oskrzelowa, przewlekłe nieżyty dróg oddechowych, pylica płuc, przewlekłe zapalenia zatok. Z prowadzonych zabiegów stosuje się kąpiele w wodach leczniczych, hydroterapię (wodolecznictwo) inhalację, gimnastykę leczniczą, kuracje polegające na piciu wody.

fot. Jedlina-Zdrój - punkt startowy wycieczek pieszych
Jedlina-Zdrój – punkt startowy wycieczek pieszych

Klimat górski, umiarkowanie bodźcowy, o dużym zróżnicowaniu lokalnym. Bodźcowość klimatu modyfikują przylegające do uzdrowiska kompleksy leśne. Pierwsze wzmianki o Uzdrowisku pochodzą z drugiej połowy XVII wieku, kiedy to naturalnie wypływającą wodę ze źródła uznano za leczniczą. W XVII wieku w Jedlinie eksploatowano 7 źródeł leczniczych. Wokół źródła powstawały pierwsze budynki, które dały początek dzisiejszemu Uzdrowisku. Przez kolejne lata uzdrowisko było modernizowane i rozbudowywane.

fot. Plac Zdrojowy
Plac Zdrojowy

Przed II wojną światową Jedlina była na Śląsku uzdrowiskiem znanym z działalności leczniczej, kulturalnej i rozrywkowej. W kilka lat po zakończeniu II wojny światowej, zniknęły źródła mineralne w wyniku eksploatacji kopalń węgla w obrębie wałbrzyskim. Jedlina Zdrój wykorzystywała do leczenia walory klimatyczne i krajobrazowe. Utraciła status uzdrowiska, odzyskując go dopiero w 1962 roku, kiedy została włączona do zespołu uzdrowisk w Szczawnie Zdroju. Wyremontowano budynki sanatoryjne, wyposażono w nowoczesną aparaturę. Wodę do zabiegów zaczęto dowozić z uzdrowiska w Szczawnie Zdroju. Ukształtowanie przestrzenne uzdrowiska nie uległo zmianie, zachował się Park Zdrojowy z drzewostanem świerkowym i bukowym, z utwardzonymi ścieżkami zachęcającymi do spacerów.

fot. Kościół w Jedlinie-Zdroju
Kościół w Jedlinie-Zdroju

Będąc w Jedlinie warto zobaczyć: Plac Zdrojowy z Domem Zdrojowym z XVIII wieku, uzdrowiskowy szlak spacerowy przebiegający przez atrakcyjniejsze tereny i obiekty w mieście, zabytkowy Kościół Ewangelicki w otoczeniu cmentarza zbudowany w latach 1861-1863 jako bazylika w stylu architektury berlińskiej, dworzec kolejowy wraz z zabytkowymi obiektami, budynek poczty z 1889 roku z ozdobną elewacją z czerwonej cegły, pałac z 1615 roku, remizę strażacka z dzwonnicą i wozownią z 1910 roku, oraz liczne XIX wieczne domy i wille.

fot. Festiwal Teatrów Ulicznych w Jedlinie-Zdroju
Festiwal Teatrów Ulicznych w Jedlinie-Zdroju

W Jedlinie-Zdroju odbywają się wydarzenia muzyczne, społeczne, teatry uliczne i wydarzenia sportowe, których jest bardzo dużo przez cały sezon.

fot. Pałac Jedlinka
Pałac Jedlinka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj