Kartoflisko – święto ziemniaka w Głuchowie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Hinko Ethiopus

  Czas powstania: XIV w. opis kontekstów historycznych: Początki osadnictwa na będzińskiej...

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Udostępnij

  2016 roku – pierwsze Kartoflisko

  Jest to wydarzenie skupiające wiejską społeczność, podkreślające wspólnotę i mające charakter rodzinnego festynu. Organizowany jest we wrześniu. W dniu wydarzenia organizowane są konkursy, pokazy kulinarne, koncerty i inne atrakcje. Ziemniak (kartofel) odgrywa tu rolę pierwszorzędną. Ostatnio, w 2021 roku przygotowano warsztaty kulinarne, a osoby mieszkańcy mogli zasmakować dawne potrawy przygotowane z ziemniaków. Ziemniaki parowane są w tradycyjnym parniku na opał i podawane z dodatkami na liściu kapusty. W tym dniu przedstawiana jest również historia wsi, w tym historia Koła Gospodyń Wiejskich w Głuchowie, które jest jednym z najstarszych w gminie.

  Pomysłodawcą organizacji „Kartofliska – święto ziemniaka w Głuchowie” są lokalni mieszkańcy we współpracy z Gminą Chełmża. Jest to wydarzenie nowe, bowiem pierwsze zostało zorganizowane w 2016 roku, ale od tego momentu cyklicznie odbywa się w Głuchowie jako lokalne święto. Organizowane jest na przełomie września/października.

  Cyklicznie organizowany jest konkurs kulinarny, na którym miejscowe gospodyni/gospodarze z Koła Gospodyń Wiejskich w Głuchowie prezentują potrawy z ziemniaka. Aktualnie produkty z ziemniaka stanowią lokalny wyróżnik Głuchowa. Między innymi w 2019 roku podczas festynu „Barwy lata, Dary jesieni” w Przysieku ziemniak z parnika podany z gzikiem i cebulą z olejem został doceniony w konkursie „Ziemniak w tradycji kuchni Pomorza i Kujaw”.