Czas życia
Ksiądz proboszcz Jakub Rółkowski żył w latach 1864-1941.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Ksiądz proboszcz Jakub Rółkowski urodził się w 1864 roku w Jeziorkach w powiecie augustowskim i był proboszczem sztabińskiej parafii przez 40 lat, w latach 1901-1941. Był patriotą zaangażowanym w odrodzenie niepodległości, a także budowę nowego kościoła w Sztabinie, który konsekrowano w 1910 roku.
Rółkowski w okresie międzywojennym wydał książkę „30 lat mojego pasterzowania w parafji sztabińskiej”. Książka ta to dokument czasów które autor opisuje. Jako jedna z nielicznych publikacji opisuje dzieje tych terenów i stanowi cenne źródło informacji.
Opis kontekstów historycznych
W 1901 roku ksiądz Jakub Rółkowski ukarany został przez Rosjan karą „25 rubli za urządzenie kościelnej procesji bez uzyskania na to potrzebnego rządowego pozwolenia”, zaś w 1910 na „25 rubli za to, że urządził triumfalną bramę i umieścił w niej sztandary narodowe”.
W czasie I wojny światowej udzielał wsparcia Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1915 zatrzymany został przez Niemców i wywieziony przez Raczki, Olecko oraz Insterburg (Wystruć), gdzie przebywał przez 3 tygodnie — do obozu jenieckiego Gütersloh w Westfalii w Niemczech.
W czasie wojny polsko–rosyjskiej cudem uniknął śmierci — ostrzeżony ukrył się w sierpniu 1920, a Rosjanie z towarzyszącymi im Żydami zamordowali 5 mieszkańców Sztabina.
Po wybuchu II wojny światowej, rozpoczętej niemieckim i rosyjskim najazdem na Rzeczpospolitą znalazł się pod okupacją rosyjską — Rosjanie m.in. spalili plebanię i obrabowali kościół.
Rółkowski zginął tragicznie od wybuchu bomby lotniczej w drugim dniu ataku Niemiec na ZSRR.